21 Септември, 2021
0.0214

Пожарите ги „казнија“ печуркарите, нема да има што да собираат

Објавено во: Економија 15 Септември, 2021

Поради пожарите во делови од Источна Македонија, многу собирачи на печурки нема да има што да собираат. 

Со пожарите, уништени се шумите, а со тоа страдаат и повеќе видови на печурки, со исклучок на смрчакот кој може да вирее на опожарени терени. Не се поштедени ниту билките. Ќе бидат потребни најмалку две до три години за да родот на печурки на овие места се врати во нормала. Ова финансиски ќе ги погоди луѓето кои живеат или имаат дополнителни приходи од собирање на печурки, билки, бобинки.

Гореа дрвја, трева, шуми, така што мицелиумот, делот од печурката се уништува на температура од 30 степени. Во Пехчево и Берово има штети, но во Делчево, луѓето обично собираат печурки на Голак и тој дел е сочуван. Најмалку две години ќе бидат потребни да опоравување“, велат од фирмата Фунгикорп од Делчево.

Од компанијата РНС Компани од Радовиш која се занимава со откуп на печурки, објаснуваат дека пожарите се како казна за печурките во Малешевијата. Тие освен од Радовиш, печурки добиваа и од Берово и Пехчево. Но, родот на печурки нема да биде како порано.

„Штети ќе има и тоа ќе се одрази на повеќе видови на печурки. Вргањот, лисичарката и други видови сега ќе ги нема. Во селата во Малешевијата, многу луѓе собираат печурки и зависат од нив. Минимум две години нема да има печурки. Ќе треба време да се обнови вегетацијата“, додаваат од РНС Компани од Радовиш.

Поединци живеат, а повеќето остваруваат дополнителни приходи од собирање и продажба на печурки.

„Оние жители кои се невработени, излегуваа и собираа печурки во шумите. Се работи за 50-60 семејства, но сега проблем е што нема да има печурки поради пожарите“, кажа Ванчо Пармачки, жител на селото Будинарци.

Печурките од овој крај претходните години завршуваа на пазарите во Италија, Германија и Франција. Изминатите години во Пијанечко-малешевскиот регион имаше добра берба, и се споменуваше податок за 50 тони печурки. Кога има екстра квалитет, има и добра цена. Ланската година беше најдобра за период од 4 децении.  Во август имаше пожари во Малешевијата. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ПОПИШАНИ НАД МИЛИОН ГРАЃАНИ: Еве колкумина се попишале од странство

ПОПИШАНИ НАД МИЛИОН ГРАЃАНИ: Еве колкумина се попишале од странство

ОД ДЕНЕС ДИЗЕЛОТ СЕ ТОЧИ ПО ПОЕВТИНА ЦЕНА а еве колку ќе се плаќа за бензин

ОД ДЕНЕС ДИЗЕЛОТ СЕ ТОЧИ ПО ПОЕВТИНА ЦЕНА а еве колку ќе се плаќа за бензин

Владата од 2022 размислува повторно да субвенционира нискобуџетни летови

Владата од 2022 размислува повторно да субвенционира нискобуџетни летови

МИСЛАТ ЛИ ПРАТЕНИЦИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ - уште ништо не е извесно за недела неработен ден, се прават напори да се фати рокот

МИСЛАТ ЛИ ПРАТЕНИЦИТЕ НА РАБОТНИЦИТЕ - уште ништо не е извесно за недела неработен ден, се прават напори да се фати рокот

Бугарите не доаѓаат во Делчево, локалната економија е во криза

Бугарите не доаѓаат во Делчево, локалната економија е во криза

Од Владата велат дека нема простор за поскапување на лебот

Од Владата велат дека нема простор за поскапување на лебот

Работа има, но фалат работници

Работа има, но фалат работници

Два клучни фактори ја креваат цената на нафтата во светот

Два клучни фактори ја креваат цената на нафтата во светот

Заев го искоментира растот на цените и стравот од инфлација

Заев го искоментира растот на цените и стравот од инфлација