23 Јуни, 2024
0.0283

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

Објавено во: Свет 30 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Кејт Мидлтон на крајот на март објави дека и е дијагностициран рак и дека ќе оди на превентивна хемотерапија, но оттогаш таа не се огласи во јавноста. Ниту од Кенсингтонската палата не дадоа нови прецизни информации за нејзината состојба, но судејќи според последните извештаи, принцезата од Велс нема да се врати на службените обврски пред 2025 година.

Извори блиски до Кејт Мидлтон ги потврдија претпоставките дека принцезата наскоро нема да се појави во јавноста и дека нејзин приоритет е исклучиво закрепнувањето.

Иако во јавноста многу се шпекулираше за здравјето и лекувањето на убавата Британка, единствено е сигурно дека таа се подложи на таканаречена „превентивна хемотерапија“. Но, засега официјално не е објавено каков вид на рак има Кејт, иако своето мислење на оваа тема го искажа познатиот американски лекар Марк Сигел.

„Еден од шефовите на онкологијата во Институтот за рак Лангоне во Њујорк верува дека можеби станува збор за рак на дебелото црево и дека главната операција на абдоменот што ја направила можеби била ресекција на дебелото црево поради Кронова болест. Воспалителната болест на цревата во голема мера го зголемува ризикот од рак на дебелото црево Рак на дебелото црево или дебелото црево“, изјави д-р Сигл за Fox News Digital.

Да потсетиме, веќе е познато дека на принцезата и била дијагностицирана Кронова болест во ноември 2012 година, хронична воспалителна болест на цревата која го зафаќа целиот дигестивен тракт.

„Можеше да се случи таа да има операција на дебелото црево поради Кронова болест и подоцнежните патолошки наоди да утврдат дека има и рак. Тој тип на операција ќе го објасни и подолгото време за опоравување“, ја нагласи својата претпоставка заснована на долгогодишно професионално искуство. .

Своите сомнежи и доктор Сигл ги повтори во изјава за телевизијата „Фокс њуз“, која ја поддржа со консултации со други експерти.

"Разговарав со неколку експерти, врвни онколози и колоректални хирурзи и сите тие го кажуваат истото. Кејт Мидлтон веројатно има или ран карцином на дебелото црево или на дебелото црево, кој е отстранет и хируршки излечен, или рак на јајниците или на матката", рече тој. додавајќи дека поверојатно е дека нејзината дијагноза е рак на дебелото црево, поради локацијата на операцијата и фактот дека на видеото изгледа како да не ја изгубила косата.

Без оглед на ракот што принцезата имала или сè уште има, д-р Зигел заклучил дека нејзината прогноза може да биде добра.

„За жал, дијагностицирав многу случаи на рак, но се повеќе и повеќе се фатени доволно рано за да се излечат. Каков и да е ракот, се чини дека го извлекоа. Добрата вест е што го користеа зборот „превентивен “, што би значело дека ракот е целосно отстранет и дека се дава хемотерапија за да се зголемат шансите тој да не се врати“, заклучил овој американски експерт.

Инаку, д-р Сигл е редовен соработник на медиумската компанија „Фокс њуз“, клинички професор по медицина и интернист во медицински центар во Њујорк.

Блиц.рс.

Можеби ќе ве интересира

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

Рим ќе додели нови лиценци за таксисти по 18 години

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ОРБАН СО ОСТРА КРИТИКА КОН ГЕРМАНЦИТЕ: „Порано беа земја на ред и вредни луѓе, сега...“

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

ВРАБОТЕНИ ВО ДИЗНИ ЈА ТУЖАТ КОМПАНИЈАТА: останале без домови поради проект на познатиот бренд

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

„ТОА ЌЕ БИДЕ ГОЛЕМА ГРЕШКА“: Путин му се закани на непријателот на Ким Џонг Ун, бура во светот поради договорот со Северна Кореја!

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

НАД 40 ПОВРЕДЕНИ И ПЕТ ЗАГИНАТИ ВО ПОЖАР ВО ТУРЦИЈА: на терен и понатаму екипи за спасување

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

ДАЛИ ТРЕТМАНИТЕ ЌЕ ТРААТ ПОВЕЌЕ ОД ОЧЕКУВАНОТО? Кејт не сакаше да слуша, сега ќе се справува со последиците

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

КОЛКУ ПОБОГАТИ ТОЛКУ ПОМАЛ НАТАЛИТЕТ: Италија и Шпанија со најмалку новороденчиња, еве каде се раѓаат најмногу бебиња

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен

БЕШЕ ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ, НО НИКОГАШ НЕ БЕШЕ НОМИНИРАН ЗА ОСКАР: Топ 10 улоги по кои Доналд Сатерленд ќе остане запаметен