28 Јануари, 2023
0.0212

Преку внуката Софија го живеам мојот нов живот: Божиќно интервју со Благица Калева

Објавено во: Стил 06 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Таа е едно од најдобите фолк грла кај нас, жена која покрај се‘ што преживеа, не се предаде ниту секунда и продолжи да чекори храбро во животот, но најмногу заради како што многупати изјавила ќерка ѝ Марија – нејзината сила.

Пред Благица Калева се само убави денови, кај неа има многу новости, а најголема радост последните две ипол години ѝ носи нејзината внука Софија која како што ни истакна пејачката, е нејзиниот нов живот.

Годината којашто замина за Калева донела убави, но за жал и неубави моменти, Новогодишната ноќ после многу работни години во нејзината кариера конечно била дома со внукичката Софија.  А што подготвува за Бадник и Божиќ Благица и која е нејзината желба за новата 2023 година прочитајте во оваа нејзино прво интервју за Женски Магазин. 

Што за вас претставуваат новогодишните и божикните празници?

- Првото нешто кое ми доаѓа на ум кога помислувам на новогодишните и божиќните празници се топлина и радост. Навистина се чувствува посебна енергија кога се во прашање овие празници и секогаш се радувам на нивното доаѓање!

Негувате ли празничен амбиент? Ја накитивте ли годинава новогодишната елка?

- Секако, секогаш се негувал празничниот амбиент во мојот дом. Елката порано ја китевме двете со Марија, а откако се роди мојата внукичка Софија, се разбира, таа е задолжително присутна кога се кити елката. 

Каде ја пречекавте Новата Година?

- Оваа година, после многу работни години за новогодишната ноќ во мојата кариера, не сметајќи ги овие од Ковид пандемијата, конечно бев дома. На моја иницијатива посакав оваа Новогодишна ноќ да ја поминам со мојата внука Софија и да одморам. Имавме пренатрупана агенда со настапи пред Новата Година и после тоа, но новогодишната ноќ овојпат ја поминав во домашна атмосфера, опуштено.

 Дали подароците се дел од вашата новогодишна традиција?

- Подароците, како и кај сите во овој дел од годината, и кај нас се дел од новогодишната традиција. Симболично со најблиските си подаруваме по нешто за спомен, а за најмалите членови од семејството Дедо Мраз остава вредни подароци под елката! 

Прочитајте повеќе на „Женски магазин“.

Можеби ќе ве интересира

ПАРФЕМ СО 2 ГИНИСОВИ РЕКОРДИ ПРОДАДЕН ЗА 1,3 МИЛИОНИ ДОЛАРИ! Шишето е украсено со дијаманти и бисери

ПАРФЕМ СО 2 ГИНИСОВИ РЕКОРДИ ПРОДАДЕН ЗА 1,3 МИЛИОНИ ДОЛАРИ! Шишето е украсено со дијаманти и бисери

Поентата на овој наш живот е да бидеме репродуктивни, да ни се шири семејството: Ексклузивно интервју со Цеца Ражнатовиќ за Женски магазин

Поентата на овој наш живот е да бидеме репродуктивни, да ни се шири семејството: Ексклузивно интервју со Цеца Ражнатовиќ за Женски магазин

ОВОЈ ЦВЕТ ТРЕБА ДА СЕ ИМА ВО СТАНОТ - ги брка лошите луѓе и депресијата, а ги чува добрите односи во семејството

ОВОЈ ЦВЕТ ТРЕБА ДА СЕ ИМА ВО СТАНОТ - ги брка лошите луѓе и депресијата, а ги чува добрите односи во семејството

ВНУКАТА НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА БРЕМЕНА! Бакингемската палата сподели радосна вест, еве кога се очекува новороденчето!

ВНУКАТА НА КРАЛИЦАТА ЕЛИЗАБЕТА БРЕМЕНА! Бакингемската палата сподели радосна вест, еве кога се очекува новороденчето!

ОДБИВАМ ДА СУМ РОБ НА ГОДИНИТЕ КОИ ДОАЃААТ, ОДБИВАМ ДА СЕ ЛИШАМ ОД РАБОТИ КОИ НЕ МИ ЛИЧАТ НА ГОДИНИТЕ - Ана Бунтеска за 51-от роденден

ОДБИВАМ ДА СУМ РОБ НА ГОДИНИТЕ КОИ ДОАЃААТ, ОДБИВАМ ДА СЕ ЛИШАМ ОД РАБОТИ КОИ НЕ МИ ЛИЧАТ НА ГОДИНИТЕ - Ана Бунтеска за 51-от роденден

Родителите нѐ испраќаа за Австралија, а ние се шегувавме со нив: Андријана со љубов се сеќава на приказни со Тоше

Родителите нѐ испраќаа за Австралија, а ние се шегувавме со нив: Андријана со љубов се сеќава на приказни со Тоше

Антониа наполни 22 години и објави дека е бремена: Партнерот е долгогодишен пријател на Иван (ФОТО)

Антониа наполни 22 години и објави дека е бремена: Партнерот е долгогодишен пријател на Иван (ФОТО)

МНОГУ НИ НЕДОСТИГАШ БАТЕ, КАКО ВРЕМЕТО ДА ЗАСТАНАЛО, НИШТО НЕ Е ИСТО КАКО ПОРАНО - сеќавањата на Тоше никогаш нема да избледат

МНОГУ НИ НЕДОСТИГАШ БАТЕ, КАКО ВРЕМЕТО ДА ЗАСТАНАЛО, НИШТО НЕ Е ИСТО КАКО ПОРАНО - сеќавањата на Тоше никогаш нема да избледат

БОЛНО СЛАБА - Следбениците со жестоки критики кон Јелена Ѓоковиќ за нејзиниот изглед

БОЛНО СЛАБА - Следбениците со жестоки критики кон Јелена Ѓоковиќ за нејзиниот изглед