13 Јуни, 2024
0.0423

ПРЕКУМЕРНА УПОТРЕБА НА АНТИБИОТИЦИ ВО ХАМБУРГЕРИТЕ НА МЕКДОНАЛДС: Вака се создаваат супербактериите отпорни на лекови

Објавено во: Свет 23 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Мекдоналдс на удар од сопствените акционери: Протестираат поради „прекумерната употреба на антибиотици во месото“

Најголемиот британски менаџер го предводи бунтот на акционерите во Мекдоналдс поради континуираната „прекумерна употреба“ на антибиотици во масовното производство на месо.

Legal & General Investment Management (LGIM) ќе го преземе ланецот хамбургери на годишниот состанок следната недела. Поднесе предлог на оваа тема и ќе повика да се усвојат правилата на Светската здравствена организација за употреба на лекови во нејзиниот синџир на снабдување.

LGIM, 20-от најголем акционер на Мекдоналдс, стравува дека прекумерната употреба на антибиотици во индустриското земјоделство поттикнува отпорност на антибиотици (AMR) и пораст на супербактерии отпорни на лекови кај луѓето. Се проценува дека АМR убива повеќе од милион луѓе секоја година и може да предизвика економска штета од 800 милијарди фунти до 2050 година, пишува Фајненшл тајмс.

- Без координирана акција сега, АМR може да доведе до следната глобална здравствена криза - рече Марија Ортино, виш менаџер на LGIM.

Мекдоналдс е еден од најголемите купувачи на говедско месо во светот. Во 2018 година, вети дека ќе ја намали количината на антибиотици во своето говедско месо, кое се продава во 40.000 ресторани ширум светот. Но, учесниците во кампањата велат дека компанијата не објави детали за целите за намалување до крајот на 2020 година, како што вети.

Во резолуцијата на LGIM се вели: „Мекдоналдс ја намалува својата посветеност на употребата на антибиотици во своите неодамнешни изјави и неодамна целосно се откажа од својата посветеност на целите за намалување“.

Предлогот е поддржан од Амунди, најголемиот пензиски фонд во Европа, и Хеста, австралискиот „супер фонд“, кои заедно управуваат со средства од повеќе од 2,8 трилиони фунти. Ова е трета година по ред како Мекдоналдс, кој има околу 1.270 ресторани во Велика Британија, се соочува со гневот на акционерите поради ова прашање.

ФОТО: EPA-EFE/ASHLEY CROWDEN

Можеби ќе ве интересира

ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА ЈА КАЗНИ УНГАРИЈА СО 200 МИЛИОНИ ЕВРА - еве што им одговори Орбан

ЕВРОПСКИОТ СУД НА ПРАВДАТА ЈА КАЗНИ УНГАРИЈА СО 200 МИЛИОНИ ЕВРА - еве што им одговори Орбан

ТЕЖОК ПАТ ДО ФОТЕЛЈА ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН:Дали веќе се „резервирани“ сите места за високи функции во ЕУ?

ТЕЖОК ПАТ ДО ФОТЕЛЈА ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН:Дали веќе се „резервирани“ сите места за високи функции во ЕУ?

НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ НА УЛИЦИТЕ НА БУЕНОС АИРЕС - реформите на Милеи предизвикаа револт во Аргентина (ВИДЕО)

НАСИЛНИ ДЕМОНСТРАЦИИ НА УЛИЦИТЕ НА БУЕНОС АИРЕС - реформите на Милеи предизвикаа револт во Аргентина (ВИДЕО)

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ДРАМА ВО АВИОН НА КАТАР ЕРВЕЈС: патниците се онесвестуваа откако беа „блокирани“ со саати (ВИДЕО)

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ОД ПРОДАЖБА ПОВЛЕКУВААТ ТЕСТЕНИНИ НА ПОЗНАТ БРЕНД - производителот тврди дека зачините се „проблемот“

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

ПОЗНАТИОТ БИЗНИСМЕН ПОВТОРНО Е НАЈБОГАТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ - поседува повеќе од 200 милијарди долари, еве кого симна од тронот и кој му дише во врат

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

„МАПА НА ШАНСИ“ ЗА ДВОЈНО ПОГОЛЕМ БРОЈ РААБОТНИЦИ ОД ЗАПАДЕН БАЛКАН: Кои се условите и поволностите за одење на работа во Германија

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

(ВИДЕО) ПОПЛАВЕНИ СЕ ПИСТИТЕ НА АЕРОДРОМОТ: Палма де Мајорка е под вода

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна

ЕВЕ ЗА ШТО Е СПОСОБНА ВЕШТАЧКАТА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Таа не е Скајнет и може да биде многу поопасна