26 Октомври, 2020
0.0230

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд

Објавено во: Балкан 18 Септември, 2020

При налетот на ураганот, град во Грција урна рекорд во однос на наврнати количини на дожд. 

Градот Ламија го урна европскиот рекорд со 142 мм врнежи на метар квадратен, а зад него е  аеродромот Андравида со врнежи од 60 мм.

На четврто место е повторно локација од Грција, аеродромот Келфанија со 53,5 мм врнежи.

Ураган беснее во Грција. Бурата ,,Јанос” позната како медитерански ураган денеска ја зафати западна Грција. 

Противпожарните служби имале  60 интервенции. Тие помагале да испумпуваат вода од домовите и продавниците. Брод потона во Кефалонија поради големите бранови.

Градоначалникот на Кефалонија, Теофилос Михалатос изјави дека никој не е повреден, но оштетени се домовите, транспортната инфраструктура и системите за водоснабдување.

Слично е и на Закинтос и Итака каде многу домови се без електрична енергија.

Вакво невреме немало во овој дел од Европа. 

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Бојко Борисов позитивен на коронавирус

Бојко Борисов позитивен на коронавирус

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор

(ВИДЕО) Водата се повлече и од Нивици, каде што се потпиша Преспанскиот договор