07 Април, 2020
0.0224

Принцот Чарлс позитивен на тестот за корона вирус

Објавено во: Свет, Корона Вирус 25 Март, 2020

Принцот Чарлс е позитивен на тестот за коронавирусот, објави неговиот портпарол. Принцот од Велс, инаку 71 годишен, покажува благи симптоми „но инаку останува во добра здравствена состојба“, рече гласноговорникот, додавајќи дека војвотката Камила од Корнвол (72) е тестирана, но нема вирус.

И Чарлс и Камила сега се самоизолираат во Балморал. Бакингемската палата соопшти дека кралицата последен пат го видела својот син на 12 март, но и дека исто така „останува во добра здравствена состојба“.

Кралицата, додаде палатата, „ги следи сите соодветни совети во однос на нејзината благосостојба“.

Во изјавата на Кларенс Хаус се вели: „Во согласност со владините и медицинските совети, принцот и војвотката сега се самоизолираат дома во Шкотска. Тестовите беа спроведени од страна на NHS во Абердиншир, каде ги исполнија критериумите потребни за тестирање.

„Не е можно да се утврди од кого принцот го фатил вирусот заради големиот број ангажмани што ги извршил во својата јавна улога во последните неколку недели“.

Последниот јавен ангажман на принцот беше на 12 март, но работеше од дома во последните неколку дена. Сите лица со кои имал состаноци биле запознаени за тоа.

Според најновите бројки на британското министерството за здравство и социјална заштита, сега има повеќе од 8000 потврдени случаи на коронавирус во Велика Британија - иако вистинските случаи веројатно се далеку поголеми. Околу 422 од тие пациенти починале.Можеби ќе ве интересира

Инфицирани повеќе од 1 милион и 300.000 луѓе во светот, Франција на врвот по број на починати за 24 часа

Инфицирани повеќе од 1 милион и 300.000 луѓе во светот, Франција на врвот по број на починати за 24 часа

Борис Џонсон е на интензивна нега

Борис Џонсон е на интензивна нега

БРОЈАТ ЖРТВИ: Шпанија и Италија имаат над 600 починати за 24 часа

БРОЈАТ ЖРТВИ: Шпанија и Италија имаат над 600 починати за 24 часа

Болничар опиша што преживуваат луѓе на респиратори: Стравот во нивните очи ме скрши

Болничар опиша што преживуваат луѓе на респиратори: Стравот во нивните очи ме скрши

Мобилните оператори во Британија молат да не им се палат 5Г-антените

Мобилните оператори во Британија молат да не им се палат 5Г-антените

Борис Џонсон прима кислород

Борис Џонсон прима кислород

СЗО: И децата може да развијат тешка клиничка слика и да умрат од вирусот

СЗО: И децата може да развијат тешка клиничка слика и да умрат од вирусот

МОЖЕБИ ЌЕ БИДЕШ ТИВОК УБИЕЦ БЕЗ ДА ЗНАЕШ: Вирусот се пренесува и преку зборување, носи маска

МОЖЕБИ ЌЕ БИДЕШ ТИВОК УБИЕЦ БЕЗ ДА ЗНАЕШ: Вирусот се пренесува и преку зборување, носи маска

НЕПОПРАВЛИВА ГРЕШКА: Во единствената болница во Њујорк за пациенти без вирусот, хоспитализирани заразени со Ковид 19

НЕПОПРАВЛИВА ГРЕШКА: Во единствената болница во Њујорк за пациенти без вирусот, хоспитализирани заразени со Ковид 19