23 Април, 2024
0.0249

Продаден уште еден југословенски гигант: Познатата компанија доби нов сопственик по две години стечај

Објавено во: Финансии 30 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Компанијата „Геби“ од Кантавир ја купи трговската марка, мелниците, силосите и фабриката за тесто на некогашниот мелничарски гигант Фиделинка од Суботица.

Како што рекоа за РТВ во оваа компанија, која пред се се занимава со производство на сточна храна и земјоделска соработка, планираат да ги осовременат овие капацитети и повторно да го освојат пазарот за брашно и тесто под брендот „Фиделинка 1868“.

Во минатото, силосите во Александров, предградие на Суботица, беа синоним за квалитетот и безбедноста на житото што го испорачуваат , а не само земјоделците од Суботица. А во соседната зграда се мелеа жито и се правеа тестенини без кои многу домаќинки не можеа да си ја замислат работата. Така беше се до стечајот, во кој се најде фирмата „Фиделинка“ пред речиси деценија и пол, кога нејзините поединечни делови продолжија да работат, горе-долу, успешно преку лизинг.

Со продажбата на неговите делови и трговската марка, стечајот всушност беше прекинат пред речиси две години, а неодамна „Геби“ од Кантавир ги презеде силосите, мелницата и пиланата.

„Оваа година ќе се работи за освежување и модернизација на самиот силос парк, што е основа на целиот овој бизнис што е сериозна сума, не само за Србија, туку и за регионот. По опремувањето на тој силос парк, за кој ќе ни треба цела година, следен чекор ќе биде реставрација и модернизација на мелничкиот дел, кој исто така ќе бидат надгледувани од тестерот. Значи, ова е дел од тие пет години“, вели за РТВ менаџерот на компанијата „Геби“ Атила Андраш Ѓуричин.

Во тој период, новиот сопственик планира да влезе на пазарот на мало со пченично брашно и тесто.

„Во овој момент долгогодишната традиција на мелење Суботица и самата „Фиделинка“ се спојува со современата традиција на индустриски бизнис претставена од „Геби“. Со спојување на овие две, така да се каже, квалитетни традиции може да се создадат квалитетни „Фиделинкини“ производи, додава тој.

Сметаат дека сите планови поврзани со „Фиделинка“ ќе се реализираат пред дадениот рок.

Можеби ќе ве интересира

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ДА СЕ ОДАНОЧАТ ТРИТЕ ИЛЈАДИ НАЈБОГАТИ ВО СВЕТОТ, А ПАРИТЕ ДА ОДАТ ДИРЕКТНО КАЈ СИРОМАШНИТЕ - еве го планот на една нобеловка

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ЕВЕ КАДЕ ГИ ВЛОЖУВААТ СВОИТЕ ПАРИ 0,001 ПРОЦЕНТ ОД НАЈБОГАТИТЕ: Живеат поинаку од остатокот од светот

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

ДЕНАРОТ ГО „ПРЕТРКА“ ЕВРОТО, ИСТОРИСКИ МИГ ЗА ГРАЃАНСКИТЕ ЗАШТЕДИ - колку пари чуваат македонските граѓани во банка

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

Николоски на средби во СБ – Продолжуваме со спроведување на реформите дефинирани со нашите партнери, 695 милиони долари поддршка од СБ

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

БЕРЗИТЕ СО ГОЛЕМИ ЗАГУБИ - индексот S&P 500 падна петти ден по ред

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА НА ГОЛЕМИ МАКИ – најевтина кирија е 1.000 евра, во големите градови уште поскапо

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

„Доколку не се остварат ризиците, олабавување на монетарната политика во втората половина од годинава“: гувернерката Ангеловска-Бежоска за ВОА

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

ПОИСПЛАТЛИВО ИМ Е ДА ЖИВЕАТ ВО ХОТЕЛ, ОТКОЛКУ ВО СТАН ПОД КИРИЈА: Неверојатни цени на киријата во Швајцарија

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“

НА ЕДНА ПЛАНИНА ВО СОСЕДСТВОТО ИМА ЗЛАТО ЗА ПОЛА ЕВРОПА: Стрикленд Металс влезе во „профитабилната српска игра за злато“