05 Јуни, 2023
0.0233

Прогнозите на ММФ контрадикторни: „Очекувајте го неочекуваното“, а оваа земја дефинитивно оди во рецесија

Објавено во: Економија 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Меѓународниот монетарен фонд малку ја зголеми својата перспектива за глобален раст оваа година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во САД и Европа, пониските трошоци за енергија и повторното отворање на кинеската економија откако Пекинг ги олесни строгите ограничувања за „Ковид-19“.

ММФ рече дека глобалниот раст сепак ќе падне на 2,9 отсто во 2023 година, од 3,4 отсто во 2022 година, но најновите прогнози покажуваат подобрување во однос на октомвриската прогноза за раст од 2,7 отсто оваа година, со предупредувања дека светот лесно може да западне во рецесија пренесува АП.

Главниот економист на ММФ, Пјер-Оливие Гуриншас, рече дека ризиците од рецесија се намалени и централните банки постигнуваат напредок во контролирањето на инфлацијата, но потребна е повеќе работа за да се задржат цените и дека може да дојде до нови нарушувања поради понатамошната ескалација на војната во Украина и Кина против ковид-19.

„Мораме да бидеме подготвени и да го очекуваме неочекуваното, но тоа може да претставува пресвртница, со достигнување на растот и пад на инфлацијата“, рече Гуринчас за изгледите за оваа година.

Во своите прогнози за БДП за 2023 година, ММФ сега очекува раст на БДП на САД од 1,4 отсто, што е повеќе од прогнозата од 1 отсто во октомври и по раст од 2 отсто во 2022 година.

Наведено е посилно од очекуваното трошење и инвестиции во третиот квартал од 2022 година, силен пазар на труд и силни биланси на потрошувачи.

Еврозоната објави слични добивки, при што растот за Европа во 2023 година сега се прогнозира на 0,7 отсто, што е повеќе од 0,5 отсто во октомвриските прогнози, по растот од 3,5 отсто во 2022 година.

ММФ рече дека Европа се прилагодила на повисоките трошоци за енергија побрзо од очекуваното, а пониските цени на енергијата му помогнале на регионот.

Велика Британија е единствената голема напредна економија за која ММФ предвиде дека ќе биде во рецесија оваа година, со пад на БДП за 0,6 отсто, бидејќи домаќинствата се борат со зголемените животни трошоци, вклучувајќи енергија и хипотеки.

ММФ значително ја зголеми својата перспектива за растот на Кина во 2023 година, на 5,2 отсто од 4,4 отсто во октомвриската прогноза, откако политиката „нулта борба против Ковид“ во 2022 година ја намали стапката на раст на Кина на 3 отсто - темпо под светскиот просек за прв пат по повеќе од 40 години, пренесер АП.


Foto: freepik

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините