21 Март, 2023
0.0196

Проруски настроен новинар платил за палење на Куранот во Стокхолм

Објавено во: Свет 27 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Како што пишуваат шведските медиуми, Москва стои зад минатонеделниот протест во главниот град Стокхолм каде десничар го запали Куранот. Потегот бил за да се саботира членството на Шведска во НАТО.

Шведскиот новинар Чанг Фрик, кој се поврзува со руската телевизија РТ, му платил на данскиот крајнодесничарски активист Расмус Палудан јавно да ја запали книгата пред турската амбасада.  Палудан, кој има и шведско државјанство, допатувал во Стокхолм специјално за протестот, а таксата за дозвола за протестот ја платил Фрик. Палудан потврди дека Фрик му ја предложил идејата да го запали Куранот. 

„Го направив тоа зашто ја поддржувам слободата на говорот и свесно беше насочено против Турција“, кажа Фрик.

Турција нема да дозволи влез на Шведска во НАТО. 

На 24 февруари десничар во Хаг во Холандија го запали Куранот. 

foto AFP

Можеби ќе ве интересира

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

Жртви и над 150 повредени во земјотресот во Авганистан

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

(ВИДЕО) Земјотрес во Авганистан ги потресе и Пакистан, Киргистан, Туркменистан, Узбекистан и Индија

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

БАБА ЈА ПРОДАВА КУЌАТА ВО КОЈА ЖИВЕЕЛА 102 ГОДИНИ: Ja купила за 200 фунти, а сега може да добие 200.000 евра

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Захарова: Некогаш убавата вестерн „градина“ целосно избледе, можеби им недостига руско ѓубриво

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелашите и бензинците

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НЕКОГАШ НА ВРВОТ НА СВЕТОТ, ДЕНЕС ИМ СЕ ЗАКАНУВА ЗАТВОР - Путин и Трамп во судир со законите

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

НАД 200 ЛУЃЕ УАПСЕНИ ВО ПАРИЗ - Изгласаната доверба во владата на Макрон поттикна нови протести (Видео)

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ДАЛИ МАКЕДОНИЈА ЌЕ ГО АПСИ ПУТИН? Еве кои земји немаат обврска да го уапсат

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!

ПО ШЕСТ ГОДИНИ ЗАЛОЖНИШТВО КАЈ ЏИХАДИСТИТЕ, ВЧЕРА КОНЕЧНО ПУШТЕН НА СЛОБОДА: Американски хуманитарец бил киднапиран во 2016 година!