30 Ноември, 2023
0.0274

ПРОТЕКОА НЕОФОЦИЈАЛНИ БРОЈКИ - еве за колку е продадена „Сунчани Хвар“ на фирмата од Обединетите Арапски Емирати

Објавено во: Економија 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

CPI Property Group, чија мнозинска сопственост е хотелската компанија Сунчани Хвар, во вторникот за Хина потврди дека потпишала обврзувачки договор за продажба на 100 отсто од акциите на компаниите Сунчани Хвар Некретнине и Сунчани Хвар со купувачот Игл Хилс, инвеститор и развивач на недвижен имот и угостителство од Абу Даби. 

„CPI Property Group со задоволство објавува потпишување на обврзувачки договор за продажба на 100 отсто од акциите на Сунчани Хвар некретнине доо и Сунчани хвар дд, компании кои поседуваат и управуваат со хотелите Сунчани Хвар, уникатно портфолио на одморалишта на островот Хвар во Хрватска. Купувачот е Игл Хилс, инвеститор и развивач во областа на недвижен имот и угостителство со седиште во Абу Даби“, известува CPI на прашање на Хина.

За самата трансакција, односно постигнатиот износ на купопродажба, не наведуваат детали, ниту кога ќе биде завршена и додаваат дека трансакцијата е предмет на одобрение на Хрватската антимонополна агенција.

„CPI Group продолжува да гледа силен интерес на инвеститорите за хотели бидејќи туризмот и деловните патувања целосно закрепнаа во периодот на граѓанска војна. Сигурни сме дека Eagle Hills ќе придонесе за континуиран успех на Хвар како посакувана туристичка дестинација“, изјави директорот на CPI Hotels (задолжен за хотелиерството во групацијата) Јан Кратина.

Во вторникот, на прашањето на Хина, Групацијата рече дека „немаат дополнителни коментари освен тоа официјално соопштение“.

Сунчани Хвар е најважната островска и целокупна хотелска компанија за Хвар и за сплитско-далматинската жупанија, но и за хрватскиот туризам во целина, кој промени неколку странски сопственици во последните 20 години, од приватизацијата до сега. Тие инвестираа во капацитетите на хотелот, но и во репозиционирање на пазарот на повисоко ниво на квалитет и понуда на услуги. Од 2014 година е во сопственост на CPI Group, а портфолиото на компанијата вклучува неколку хотели, кампови, клубови на плажа и објекти. Дневно може да прими околу две илјади туристи, а вработува околу 700 постојани и сезонски работници.

Досега, Сунчани Хвар и неговото сегашно раководство, предводено од претседателката Гордана Томичиќ, не се огласија ниту одговорија на прашања, а од ЦПИ Груп не одговорија дали знаат нешто за плановите на новиот купувач/сопственик на Сунчани Хвар или зошто ја продадоа компанијата.

Во медиумските написи, според наводни извори од професијата, како и други, кои се анонимни, се шпекулира дека продажната цена е околу 200 милиони евра и дека групата CPI „се обидува да го намали својот значителен долг со продажбата, што е „виновен“ за бројните аквизиции“.

Тие наведуваат и дека купувачот е Мухамед Алабар, сопственик на Игл Хилс, со седиште во Абу Даби, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ).

Пословни.хр

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

СИТЕ САКААТ ДА БИДАТ „ФРИЛЕНСЕРИ“ - Кои се предностите на „гиг“ економијата

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

ШЕСТ МИЛИОНИ ЕВРА ПЛАТЕНИ ЗА ЕДЕН ДЕН - „Крејон Македонија“ ја доби првата „сочна“ исплата за сајбер одбраната по новиот договор

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

„Вози Мишко“ од јули до септември! 74.000 Македонци избрале автобус на летување на море и шопинг во странство

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Бислимовски: Од утре официјално дневна евтина тарифа за струја

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

Генерали инвестментс: Црн петок и продажба од 9,8 милијарди долари во САД ?️

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите

ГЕРМАНСКАТА ЕКОНОМИЈА ТОНЕ ПОРАДИ ЕДЕН МНОГУ ВАЖЕН ФАКТОР: Недостиг има кај 80 отсто од компаниите

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

Ниту небото не е лимит за нив! Во која државна фирма просечната плата изнесува 2.500 евра?

УЈП со решенија за осум блокирани сметки на компании кои не платиле солидарен данок

УЈП со решенија за осум блокирани сметки на компании кои не платиле солидарен данок

Подобро ќе беше парите да се потрошат за закрепнување на јавниот здравствен сектор, еве што вели Савески за антикризните мерки

Подобро ќе беше парите да се потрошат за закрепнување на јавниот здравствен сектор, еве што вели Савески за антикризните мерки