27 Октомври, 2021
0.0201

ПРВО БОРБЕНИ АВИОНИ „МИГ-29“, А СЕГА И ТЕНКОВИ: Српската војска се упати кон Јариње, преминот со Косово

Објавено во: Балкан 25 Септември, 2021

Српската војска во моментов ги поместува своите борбени окломни возила кон административниот премин со Косово-Јариње.

На социјалните мрежи се појави видео од колона тенкови кои, според непотврдени информации, тргнале од Рашка кон административната линија со Косово и Метохија.

Тоа се тенковите Т-72 МС опремени со нова оптика и најмодерна борбена опрема, кои се дел од руската воена донација за Србија.

Претходно, два српски борбени авиони „Миг 29“ прелетаа над Јариње, што беше поздравено од Србите кои го блокираа преминот во знак на протест поради воведувањето на реципроцитет за регистарските таблички и присуството на специјални единици на северот на Косово.

Вчера, хеликоптери на српската армија „Ми-35“ патролираа во воздушниот простор над Јариње.

Единиците на српската армија во гарнизоните на Рашка и Нови Пазар со денови се во зголемена борбена готовност.

Министерот за внатрешни работи, Александар Вулин, изјави дека Министерството за внатрешни работи со своите единици и војската на Србија се подготвени да одговорат на секоја ескалација, но и дека ќе сторат се за да спречат какви било конфликти и се да биде мирно.

Вулин истакна дека вооружените единици на Приштина мора да се повлечат од северно Косово и Метохија.Можеби ќе ве интересира

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

Антиваксерите го нарекоа усташ и Менгеле - Кон вели дека нема да им прости поради неговото потекло

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

КОРОНАТА Е НЕУМОЛИВА ВО СРБИЈА: Речиси 2.000 новозаболени повеќе од вчерашниот ден

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

АЛБАНИЈА ЈА РЕГИСТРИРА НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА КОВИД: Почина -5-годишно дете

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ЧЕТИРИТЕ ДЕЦА КОИ СЕ НА РЕСПИРАТОР УТРОВО СЕ МАЛКУ ПОДОБРО: Д-р Миниќ сепак не е премногу оптимист

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

ВИКАА УАПСЕТЕ ГО ДОКТОР КОН: Антиваксерите пред станот на познатиот српски доктор

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

На смртна постела кажале дека имаат лажни сертификати и никогаш не биле вакцинирани

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Во Грција пристигнаа Авганистанци, повеќето од нив се судии

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

Тиодоровиќ вели дека вирусот не познава „српски инает“

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот

ДЕВОЈЧЕ ОД 7 ГОДИНИ НА РЕСПИРАТОР: Уште едно дете во Србија се бори со тешка форма на ковид, останатите три се на работ на животот