06 Декември, 2022
0.0252

Прво виделе куче кое носи човечка тупаница, а потоа нашле 53 торби со човечки останки

Објавено во: Свет 23 Ноември, 2022

Добивај вести на Viber

Пронајдени се 53 торби со човечки останки во Мексико. 

Како што објави „Њу Јорк Пост“, луѓето забележале куче како трча низ градот со човечка тупаница во устата. Импровизираните гробишта се пронајдени на крајот на минатиот месец за време на фестивалот Ел Сервантино во Гуанахуато, сојузна држава Мексико каде нарко картелите често имаат конфронтации на улица, пренесува агенцијата Франс прес. Откако во градот Ирапуато било видено куче со дел од човечка рака во устата, жителите почнале да бараат индиции кои ќе ги доведат до местото каде што животното нашло рака.

Бибиана Мендоза, организаторката на групата која трага по голем број исчезнати лица за време на расчистувањето на картелот, вели дека на почетокот мислела дека е бескорисно да се копа. Сепак, еден од исчезнатите е и нејзиниот брат.

„Додека луѓето од целиот свет славеа на фестивалот Сервантино, ние ги ископувавме телата“, изјави таа за АФП.

Гуанахуато се смета за најнасилна држава во Мексико. Годинава до септември таму беа убиени 2.400 луѓе, а 3.000 исчезнаа.

Во Мексико често има пресметки на нарко картели. 

Во западната провинција Мичокан, во 2019 година мексиканската полиција на еден надвозник пронајде девет обесени тела и уште 10 масакрирани тела фрлени на блискиот пат.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

„БЕШЕ ПОСЕБНА, ТЕ САКАМ КИРСТИ“: Џон Траволта се прости од актерката која не се избори со ракот

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Путин: Трансформацијата на светскиот поредок започна

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

Нов земјотрес во Индонезија, удар со јачина од 6,2 степени ги погоди Бали и Јава

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

РУСИТЕ НЕ ЈА ДАВААТ ЗАПОРОЖЈЕ НА НИКАКВА „ТРЕТА СТРАНА“ - Захарова вели дека не може да се очекува нивно повлекување

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Во руски воздушни бази далеку од фронтот имаше експлозии, не е познато дали Украина поседува ваква муниција

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Mоже ли Макрон да ја запре војната во Украина?

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Meркел вели дека Путин пред повеќе години можел да ја прегази Украина

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?

Кои eвропски градови имаат најпристапни цени за туристите?

Сирски: Русите користат стара опрема, но војниците сега се подобро обучени

Сирски: Русите користат стара опрема, но војниците сега се подобро обучени