23 Февруари, 2024
0.0261

Путин ќе побара 100.000 војници од Северна Кореја?

Објавено во: Свет 05 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин размислува да се обрати до севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун за помош во неговата инвазија на Украина и е подготвен да понуди енергија и жито во замена за 100.000 војници, според извештаите во Русија, пишува Дејли мејл. 

Северна Кореја јасно стави до знаење преку „дипломатски канали“ дека покрај обезбедувањето на градежниците за поправка на воените штети, таа е подготвена да обезбеди и огромна борбена сила во обид да ја сврти рамнотежата во корист на Москва, објави новинската агенција Регнум.

Тие ќе бидат распоредени во силите на сепаратистичката Народна Република Донецк [ДПР] и Народна Република Луганск [ЛПР], кои Пјонгјанг неодамна ги призна како независни земји.

„Земјата е подготвена да префрли до 100.000 свои војници во Донбас“, се вели во извештајот на про-Кремљ новинската агенција. „Пјонгјанг ќе може да ги префрли своите тактички единици во Донбас.

За возврат, жито и енергија ќе бидат доставени до погодената економија на Ким.

Водечкиот експерт за одбрана во Москва, резервниот полковник Игор Коротченко, изјави за руската државна телевизија: „Не треба да се срамиме да ја прифатиме раката што ни ја подаде Ким Џонг-ун“.

foto EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV / SPUTNIK 

Можеби ќе ве интересира

Домашниот туристички пазар во Кина се зголемува за време на празникот на пролетниот фестивал

Домашниот туристички пазар во Кина се зголемува за време на празникот на пролетниот фестивал

ЕВЕ КАКО РЕАГИРАШЕ ПУТИН ОТКАКО БАЈДЕН ГО НАРЕЧЕ КУЧКИН СИН: „Затоа Бајден е попосакуван претседател за соработка со Русија“

ЕВЕ КАКО РЕАГИРАШЕ ПУТИН ОТКАКО БАЈДЕН ГО НАРЕЧЕ КУЧКИН СИН: „Затоа Бајден е попосакуван претседател за соработка со Русија“

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

Зеленски го призна падот на Авдијевка: И што постигнаа со тоа?

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

БЕЗ РАЗЛИКА КОЈ ЌЕ БИДЕ НА ВЛАСТ ВО ВАШИНГТОН: Медведев вели дека со децении нема да се обноват односите со САД

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

МАЈКАТА НА НАВАЛНИ: Tврди дека го видела телото на својот син, но и дека ја уценуваат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ПУТИН Е ЛУД КУЧКИ СИН: Бајден без влакна на јазикот, Кремљ го возврати ударот

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

ХОРОР ВО КИНА: Брод удри и сруши мост, автобус и автомобили паднаа во реката (ВИДЕО)

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон

„ОНИЕ ШТО ВЕРУВААТ ДЕКА РУСИЈА ГО УБИ НАВАЛНИ СЕ ИДИОТИ“: Скандалозна изјава на новинарот Такер Карлсон