29 Март, 2023
0.0218

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Објавено во: Свет 02 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин планирал за 10 дена да ја заземе Украина, а тајните планови биле специјалните служби да го убијат украинското раководство. 

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност открил наводни детали за московскиот план. Тврдат дека имаат запленети руски документи на кои стоел потписот на Путин. Истражувачкиот центар наведува дека дури ни замениците шефови во руската војска не знаеле за планот за инвазија и окупација на Украина се до неколку дена пред почетокот на инвазијата. 

Русија планирала да ја заземе Украина во рок од 10 дена и да ја присоедини до август оваа година, објави Кралскиот институт на обединетите служби за одбранбени и безбедносни студии.

Русија планирала да ги заземе украинските електрани, аеродроми, водоснабдувањето, Централната банка и Парламентот.  Русите претпоставуваат дека службениците на украинската влада или ќе побегнат или ќе бидат заробени поради брзината на инвазијата. 

Украинската разузнавачка заедница исто така верува дека Русија планирала да ги употреби белоруските воздухопловни единици за заземање на нуклеарните електрани Ривне и Хмељницки.

Се додава дека Москва нема да таргетира критична инфраструктура како што се електрани и железници, затоа што тие биле клучни за нејзините планови да ја окупираат земјата.

Имало листа на Украинци и тоа на оние кои треба да ги убијат, оние кои треба да ги заплашат, оние кои се сметаат за неутрални и кои треба да се поттикнат на соработка и оние кои се подготвени да соработуваат.

Службениците планирале да ги регистрираат жителите преку одење од врата до врата и кампови за филтрирање.

Сепак, украинското раководство не избега надвор од земјата. Напротив, бараа оружје за да се одбранат од руската агресија. Како што објави украинската страна, украинскиот претседател Володимир Зеленски избегнал неколку обиди за атентати. Војната почна на 24 февруари и уште трае. 

„Крвави пакети“ со животински очи биле испратени до голем број украински странски амбасади, соопштија властите во Киев, а пренесува Скај њуз.

Можеби ќе ве интересира

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Папата хоспитализиран поради проблеми со срцето

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Хамза Јусаф, првиот премиер муслиман на Шкотска, со молитва ја мина првата ноќ во кабинетот

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

Зеленски го покани претседателот на Кина на посета

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

КРИПТОКРАЛОТ ОСНОВАЛ ФИРМА ВО СРБИЈА ЗА 100 ДИНАРИ: Еве што сакал да работи на Балканот!

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

ЛИКВИДИРАН ОД ОДМАЗДА - Пронајден мртов озлогласениот руски командант, има две верзии за неговата смрт

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

РИЗИЧНА ГРУПА ЗА ДВАТА НАЈОПАСНИ КАНЦЕРИ: Проверете ја вашата крвна група

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

ИМА СИЛНИ БОЛКИ И ЌЕ МУ ПРАВАТ ТЕСТОВИ - Силвио Берлускони примен во болница во Милано

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

НЕ КАЖА КОЈА Е ТАА ДРЖАВА: Зеленски се пожали дека некоја европска земја им пратила систем за воздушна одбрана, но тој не работел

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби

АКТИВИРАНИ ИНТЕРКОНТИНЕНТАЛНИ БАЛИСТИЧКИ РАКЕТИ: Руските стратешки ракетни сили започнаа вежби