02 Декември, 2020
0.0197

Работа има, пари има, а никој не сака да работи

Објавено во: Економија 11 Јуни, 2017

Здружението на малинари од Ариље од соседна Србија, „Виламет спас“ бара сезонски работници. 

Нив им требаат 5000 сезонци, но велат дека секоја година има сѐ помал интерес за оваа работа. 

„Во текот на сезоната вработуваме околу 15.000 сезонски работници од различни краеви на Србија, но од година во година е сѐ потешко да се дојде до добри работници за оваа работа. Заработката и условите се многу добри“ - вели претседателот на здружението, Драган Богдановиќ. 

Нудат по три оброци дневно и дневница од 2000 до 2200 динари. 

Во Пожега плаќаат и по 3.300 динари, но работници недостигаат. 

Бербата во Ариље ќе почне за недела дена затоа што веќе има зрели плодови. 

Можеби ќе ве интересира

Новата Visa кредитна картичка нуди биткоин како награди

Новата Visa кредитна картичка нуди биткоин како награди

Пругата кон Бугарија сепак ќе се гради во 2021

Пругата кон Бугарија сепак ќе се гради во 2021

Битиќи за Коста Петров: Има ентузијазам и искуство што е добро за Фондот за иновации и за државата

Битиќи за Коста Петров: Има ентузијазам и искуство што е добро за Фондот за иновации и за државата

НЛБ Банка сепак нема да подели дивиденда!

НЛБ Банка сепак нема да подели дивиденда!

Балкански комори: Владите и коморите заеднички во стратешки мерки против последиците од пандемијата

Балкански комори: Владите и коморите заеднички во стратешки мерки против последиците од пандемијата

Од недела директен лет Киев-Скопје-Киев: Ќе лета украинска компанија

Од недела директен лет Киев-Скопје-Киев: Ќе лета украинска компанија

Бесими: Добро е што има многу амандмани на предложениот буџет

Бесими: Добро е што има многу амандмани на предложениот буџет

Министерството за економија ќе ги испрати до Влада предлозите за недела како неработен ден

Министерството за економија ќе ги испрати до Влада предлозите за недела како неработен ден

И ВО КОВИД ПАНДЕМИЈА РАБОТОДАВАЧИТЕ МОРА ДА ИСПЛАТАТ К-15: За 2020 регресот за годишен одмор над 10.000 денари

И ВО КОВИД ПАНДЕМИЈА РАБОТОДАВАЧИТЕ МОРА ДА ИСПЛАТАТ К-15: За 2020 регресот за годишен одмор над 10.000 денари