30 Јуни, 2022
0.0227

РЕКОРДНА ЦЕНА ЗА СТАН ВО СПЛИТ БЕЗ БАЛКОН-ЦЕНАТА ЗА МЕТАР КВАДРАТЕН 6.237 ЕВРА: Огласот ги распамети сплитќани

Објавено во: Економија 08 Мај, 2022

Добивај вести на Viber

За стан без балкон бара дури 6.237 евра за метар квадратен, дали е ова можеби рекорд за „обичен“ стан во Сплит кој нема ни балкон? Имено, сопственикот на стан од 82 квадрати бара дури 6.237 евра за метар квадратен, пишува Слободна Далмација.

Огласот гласи вака:

- Се продава трособен стан во Бачвице. Станот е на втор кат од зграда која има три ката, со поглед на југ 70 отсто, север 30 отсто, со ограден двор и голем приватен паркинг. Портата е на далечинско управување. Целосно е прилагоден и изработен по нарачка. Гранит на подот, егзотиче паркет, врвна внатрешна и надворешна столарија… Сончев и простран стан, високи тавани, бетонска меѓукатна конструкција, со делумен поглед на пристаништето од јужните прозорци. Од плажата Бачвице е на три минути пешачење... Станот нема балкон. Се продава комплетно наместен. Станот има и 4 квадратни метри простор за дрва и дел од поткровје. Вкупната површина е 92 квадрати, но во имотен лист 80 квадрати. Се продава од сопственикот. Цена 499.000 евра

Но, и според агентите за продажбна на недвижнини, цената е превисока.

-Таа цена е превисока, состојбата на пазарот е нормална и цените ќе паднат. Мислам дека сопствениците на овој стан го испробаа методот - ако помине, помине, пишува Слободна Далмација.

ФОТО: EPA/MAURITZ ANTIN

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Oд 1 јули поскапува струјата, Бислимовски вели дека 98,8 отсто од домаќинствата ќе плаќаат 7,4 отсто повеќе

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Oд 1 јули поскапува струјата, Бислимовски вели дека 98,8 отсто од домаќинствата ќе плаќаат 7,4 отсто повеќе

Скокна цената на нафтата на светските берзи

Скокна цената на нафтата на светските берзи

Рубљата расте во однос на доларот

Рубљата расте во однос на доларот

ДА НЕ СЕ МЕНУВА ДАНОЧНАТА ПОЛИТИКА, А ВАЖНИТЕ ЕКОНОМСКИ ЗАКОНИ СЕКОГАШ ДА СЕ НОСАТ ВО КОНСУЛТАЦИЈА СО БИЗНИСОТ

ДА НЕ СЕ МЕНУВА ДАНОЧНАТА ПОЛИТИКА, А ВАЖНИТЕ ЕКОНОМСКИ ЗАКОНИ СЕКОГАШ ДА СЕ НОСАТ ВО КОНСУЛТАЦИЈА СО БИЗНИСОТ

Од полноќ имаме нови цени на горивата

Од полноќ имаме нови цени на горивата

Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата поскапувањето на електричната енергија е 7,4 проценти

Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата поскапувањето на електричната енергија е 7,4 проценти

„АЛКАЛОИД“ ПУШТИ ВО УПОТРЕБА НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВРЕДНА 1,3 МИЛИОНИ ЕВРА

„АЛКАЛОИД“ ПУШТИ ВО УПОТРЕБА НОВА ИНВЕСТИЦИЈА ВРЕДНА 1,3 МИЛИОНИ ЕВРА

Генерали инвестментс: Многу веројатен е преминот кон стагфлацијата, инвестирањето е многу тешко

Генерали инвестментс: Многу веројатен е преминот кон стагфлацијата, инвестирањето е многу тешко

Ковачевски за БЕГ: Системот е продаден на Кипар на фирма со 5.000 евра влог

Ковачевски за БЕГ: Системот е продаден на Кипар на фирма со 5.000 евра влог