13 Април, 2024
0.0259

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

Објавено во: Свет 22 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Републиканскиот конгресмен Енди Оглес од Тенеси даде радикална изјава во однос на војната меѓу палестинската терористичка група Хамас и Израел. Тој кажа свој став на прашањето на пропалестински активист за злосторствата извршени во енклавата.

На видеото, снимено минатата недела, кое деновиве се појави и на социјалните мрежи, може да се забележат активисти кои го прашуваат Оглес дали е свесен за „геноцидот што моментално се случува во Палестина“ и дали повикал на прекин на воените дејствија. 

„Видов слики од уништени детски тела. Тие ги бомбардираат тие деца со моите даночни долари“, му кажа една жена на конгресменот.

На ова, конгресменот рече дека Палестинците треба да платат. 

„Знаеш што? Мислам дека треба да ги убиеме сите, ако тоа те прави да се чувствуваш подобро. Хамас и Палестинците го напаѓаат Израел веќе 20 години. Време е да платат“, рече Оглс.

Оваа изјава предизвика гнев. На 7 октомври лани, Хамас почна со напади на Израел. Хамас уби над 1.200 израелски цивили, но и странци, а земаа и заложници од израелска националност и странци. Израел уби над 28.000 Палестинци во операцијата во Газа. Хамас бара формирање на независна држава Палестина со главен град Ерусалим, но и пуштање на палестинските затвореници од затворите во Израел. 

Можеби ќе ве интересира

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

ОВА Е НАПАЃАЧОТ ОД СИДНЕЈ: Влетал во трговскиот центар со нож и почнал да ги боде посетителите! (ФОТО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

„ЛУЃЕ БЕГАЈТЕ, СЕ ПУКА“: драма во Сиднеј - еден човек застрелан, повеќемина избодени со нож (ВИДЕО)

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ЕВАКУИРАНИ 13.000 ЛУЃЕ: Поплави во Оренбург, Русија уште 800 куќи под вода

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО ТУРЦИЈА: Едно лице загина, седум се повредени, околу 200 блокирани поради несреќа на жичарница (ВИДЕО)

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

ТАТКО МУ БИЛ УБИЕН, ПОРАДИ ТАГА НЕ ЗБОРУВАЛ ДО 18 ГОДИНИ: Животната приказна на КРАЛОТ НА МОДАТА

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

Почина познатиот италијански дизајнер Роберто Кавали

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

AМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЛАТ ДЕКА ЗА НЕКОЛКУ ЧАСА ЌЕ ИМА НАПАД: Иран ќе му се одмазди на Израел

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели

НАПАДИ НА ЕНЕРГЕТСКИОТ СИСТЕМ НА УКРАИНА: Путин објасни зошто ги гаѓаат овие цели

СЕ ПЛАШАТ ОД ОДМАЗДАТА НА ИРАН: Израелците велат дека ги загрижува можната ескалација

СЕ ПЛАШАТ ОД ОДМАЗДАТА НА ИРАН: Израелците велат дека ги загрижува можната ескалација