06 Јуни, 2020
0.0450

РЕЗОЛУЦИЈА ЗА ПРИСТАПНИ ПРЕГОВОРИ: Може ли таа да смени нешто за Македонија?

Објавено во: Македонија 23 Октомври, 2019

Европскиот парламент утре ќе гласа за Резолуција за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. 

Oва е документ со девет точки во кои се изразува разочарување за недонесената одлука, која оди на штета на кредибилитетот на Европската Унија. Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не знае што пишува во Резолуцијата, но смета дека тоа што се подготвува е од голема помош.

Европскиот парламент ги повикува земјите-членки да покажат одговорност кон Албанија и Северна Македонија и да донесат едногласна позитивна одлука за отворање преговори.

Предвидено е ЕП да изрази жалење поради одлуката на земјите членки да го блокираат стартот на преговори со двете земји. Во верзијата на Социјалдемократската група се критикува „улогата на претседателот на Франција и други земји членки во овој поглед”.

За датумот за преговори треба повторно да се разговара во Рим во ноември, а одлуката да биде преиспитана следната година во мај на Самитот во Загреб.

Поради ветото од Франција, Македонија и Албанија во Брисел не добија датум за преговори со ЕУ. 

Во Македонија на 12 април ќе се одржат избори. Вака одлучи власта по исходот од Брисел. 

Можеби ќе ве интересира

СКОПЈАНИ ИЗБЕГАА ВО ОХРИД ЗА ДА ШЕТААТ - ама денеска ќе им врне

СКОПЈАНИ ИЗБЕГАА ВО ОХРИД ЗА ДА ШЕТААТ - ама денеска ќе им врне

ТРАГЕДИЈА ВО ДЕЛЧЕВСКО: Шестгодишно детенце починало при пад од трактор

ТРАГЕДИЈА ВО ДЕЛЧЕВСКО: Шестгодишно детенце починало при пад од трактор

ДОКТОР КАЛАМАРАС СО ЈАСНА ПОРАКА: Со вашите теории на заговор ќе го убиете медицинскиот персонал, потоа лечете се сами

ДОКТОР КАЛАМАРАС СО ЈАСНА ПОРАКА: Со вашите теории на заговор ќе го убиете медицинскиот персонал, потоа лечете се сами

ИНТЕРВЈУ БОЧВАРСКИ-ГРАДОНАЧАЛНИК НА ШТИП: Ќе бидат казнети превозниците за несоодветно превезување на работниците до конфекциите

ИНТЕРВЈУ БОЧВАРСКИ-ГРАДОНАЧАЛНИК НА ШТИП: Ќе бидат казнети превозниците за несоодветно превезување на работниците до конфекциите

ОД ПОНЕДЕЛНИК ПАК ЌЕ НЕМА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - Филипче, сепак, со резерва додека не „пресече“ Комисијата

ОД ПОНЕДЕЛНИК ПАК ЌЕ НЕМА ПОЛИЦИСКИ ЧАС - Филипче, сепак, со резерва додека не „пресече“ Комисијата

ВЛАДАТА ЌЕ ИМ ДАДЕ 500 ИЛЈАДИ ЕВРА НА НЕВЛАДИНИ - ќе помагаат на ранливи граѓани, а отчет ќе му даваат на Рашковски

ВЛАДАТА ЌЕ ИМ ДАДЕ 500 ИЛЈАДИ ЕВРА НА НЕВЛАДИНИ - ќе помагаат на ранливи граѓани, а отчет ќе му даваат на Рашковски

Кој е помоќен – верските заедници или државата, гледаме низ пикот на заразата

Кој е помоќен – верските заедници или државата, гледаме низ пикот на заразата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

ФАКТОР НА ДЕНОТ: За 24 часа 180 инфицирани со Ковид - 19, двајца починаа

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем

НИКОЛОВСКИ ПОВИКА НА ОДГОВОРНО ОДНЕСУВАЊЕ: Oва е тест токму за нашиот систем