02 Декември, 2022
0.0529

Рудникот “Ржаново” се затвори -работниците прогласени за технолошки вишок

Објавено во: Економија 16 Јануари, 2013

Добивај вести на Viber

Рудникот "Ржаново" на "Фени индустри" се затвора. Триесетина работници се прогласени за технолошки вишок, а руда се увезувала од Гватемала. Работниците кои сега останаа без работа му се пожалиле на градоначалникот на Кавадарци, Александар Панов и побарале помош од него. - На повеќе начини се обидовме да издејствуваме нашите колеги да не останат без работа. Понудивме дури и сите вработени во компанијата да се откажат од својот никел бонус во интерес на тие на кои им се загрозени работните места но попусто. Нашиот рудник се затвора а руда се увезува од Гватемала - изјавил претседателот на синдикалната организација при компанијата Илија Хаџиниколов. Претставници на локалната самоуправа и претставниците на работниците од рудникот, ќе одат на заедничка средба со раководството на компанијата. Оваа средба ќе овозможи да бидат разгледани евентуалните решенија за оваа ситуација. До петок би требало да биде одржана и вонредна седница на Советот на општината.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата