20 Јули, 2024
0.0254

РУРАЛЕН ГРАД ВО ИСТОЧНА КИНА ГО „ПОГОДИ“ СВЕТСКИОТ АКОРД НА ВИОЛИНА: индустријата брзо се прошири благодарение на високиот квалитет и ниските цени

Објавено во: Економија 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Работник уредува виолини во работилница во градот Хуангкиао во источна Кина (Фото: Танг Дехонг/Ксинхуа)


Можеби е тешко да се замисли дека секоја година, 40 отсто од светските виолини се произведуваат во Хуангчиао, рурално место во источна Кина, некогаш познато по лебот од сусам, а не по музиката.

Прошетката низ улиците на Хуангчиао открива впечатлива трансформација. Езеро во форма на виолина го краси градскиот плоштад, статуи на виолинисти се расфрлани наоколу, а над 30.000 луѓе работат во индустријата за виолина, произведувајќи 700.000 гудачки инструменти годишно. Речиси секое дете во градот свири на инструмент.

Виолините направени од Хуангкиао стекнаа ѕвездена меѓународна репутација. Во Москва, Данијар Абдрахимов ги продава овие виолини во неговата продавница за музички инструменти. „Не е скапо, одлична продукција, одличен квалитет и добар звук. Дури и почетниците можат многу добро да ги свират“, рече тој.

Сместено во провинцијата Жеџијанг, Хуангчиао го доби прекарот „Кремона на истокот“, што е знак за италијанскиот град каде што е родена виолината.

Како се случи сето ова?

Приказната започна во 1960-тите, кога работилниците за виолина почнаа да никнуваат во поголемите кинески градови како Пекинг и Шангај. Неколку домородци на Хуангчиао, кои го совладале занаетот во Шангај, се вратиле дома и отвориле фабрика за монтирање.

Еден од неговите чирак, Ли Шу, ја изработил првата виолина на Хуангчиао во раните 1970-ти.

Денес, Ли е претседател на Jiangsu Fengling Musical Instrument Group, компанија која извезува виолини во речиси 90 земји и региони, вклучувајќи ги САД, Италија и Русија.

„Не е лесна работа „западните музички инструменти“ од кинеско производство да влезат на прекуокеанскиот пазар“, рече Ли, нагласувајќи дека иновативните техники ги направија виолините Huangqiao глобално конкурентни.

Традиционално, дрвото од виолина мора да се суши повеќе од 50 години за да се обезбеди добар звук и да се спречи пукање, бидејќи овој процес ги намалува водата, шеќерот и смолата. Компанијата на Ли разви микробиолошка технологија користејќи ензими кои се наоѓаат во виното за отстранување на големи количини на нечистотии, со што се скратува времето на сушење за повеќе од 20 години.

Откако Кина се приклучи на Светската трговска организација, индустријата за виоли во Хуангчиао брзо се прошири, користејќи висок квалитет и ниски цени за брзо да влезе на меѓународниот пазар, додаде Ли.

Слично на тоа, Ксу Ксијаофенг, лутиер ветеран во Хуангчиао, верува дека посветеноста на високиот квалитет ги направи виолините Хуангчиао „редовен гостин на меѓународни изложби на музички инструменти“.

Иако Хуангчиао го прифати масовното производство, Ксу ја брани уметноста на рачно изработка, за која тој верува дека ја разликува виолината од оние што се прават на монтажни линии. Процесот вклучува конфигурирање на таблата, изработка на главата, подесување на акустиката и обликување на палубата, а сето тоа влијае на темброт.

Потребни се околу 200 чекори за да се направи виолина, а Ксу ја пила секоја даска и ја пробива секоја дупка со рака.

Ксу сè уште се сеќава на реакцијата на странски клиент кога играше еден од неговите најрани производи.

„Го прашав како ја оценува оваа виолина и тој ми рече: „Тоа е незамисливо. Вие направивте таков производ рачно!“, се сеќава Ксу.

Ксу, исто така, основаше работилница за изработка на виолини во Хуангчиао, каде што обучи стотици изработувачи на виолини. Денес, градот може да се пофали со преку 200 претпријатија за производство и поддршка на виолини.

Индустријата за виолина не само што создаде работни места за жителите на Хуангкиао, туку и ги збогати нивните животи надвор од работа. Локалната самоуправа го промовира музичкото образование, а учениците од прво до петто одделение можат да учат да свират виолина. Многу бебиња во Хуангчиао дури си играат со виолини како играчки.

„Тие не само што можат да учат за индустријата на нивниот роден град, туку и да ги развијат своите хоби и уметнички вкус преку учење музика“, рече Киан Хуи, наставник по виолина во Хуангчиао.

Многу студенти продолжиле со професионални музички кариери, продолжувајќи ги своите студии на престижни музички академии и дома и во странство, додаде Киан.

Од 2017 година, Huangqiao е постојано место за Меѓународниот ден на изведба на музички инструменти во Кина. Илјадници музичари, оркестри и љубители на музиката ширум светот се собираат секоја година во „главниот град на виолина“ на Кина, врзани со нивната чиста љубов кон музиката.

Она што започна како скромен напор на неколку занаетчии кои се вратија, прерасна во глобална симфонија, одекнувајќи далеку подалеку од границите на градот.

Извор: Xinhua

Можеби ќе ве интересира

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница