13 Јуни, 2024
0.0257

РУСИТЕ ВРАЌААТ МИЛИЈАРДИ. Путин предупреди-Не паѓајте во истата замка

Објавено во: Стил 16 Септември, 2023

Добивај вести на Viber


Руските бизнисмени притиснати од острите западни санкции повлекоа средства од ЕУ во вредност од десетици милијарди долари од почетокот на конфликтот во Украина.

Богатите Руси почнаа да ги враќаат своите средства од јурисдикции како Кипар и Швајцарија во Русија и таканаречените „пријателски“ земји од февруари минатата година, бидејќи западните држави престанаа да бидат безбедни засолништа за руските бизниси.

Во август, акционерите на United Medikal Grup CI и MD Medikal Grup Investments, контролирани од тајкуните Игор Шилов и Марк Куртсер, одобрија трансфер на нивните компании регистрирани на Кипар во Русија, се вели во соопштението за медиумите, пренесува biznisinfo.

Овој потег ќе ја зголеми вредноста на имотот што руските милијардери го ископаа од Запад на најмалку 50 милијарди долари, според пресметките на Блумберг.

Долгогодишната практика руските милијардери да го чуваат својот имот во ЕУ се прекинува. Имено, на голем број руски компании кои претходно ги користеа поволностите на правните системи за инвеститори на Запад им беше запленет имотот поради санкциите поврзани со војната во Украина.

Покрај поединци, некои компании исто така ги враќаат своите средства во Русија. Дури 115 компании годинава се преселија во домашните специјални економски „офшор“ зони со ниски даноци, со што вкупниот број достигна 254 – откри првиот заменик министер за економија на Русија Илја Торосов на Источниот економски форум во Владивосток.

Рускиот претседател Владимир Путин постојано ги повика домашните претприемачи да инвестираат дома, советувајќи ги да не „паѓаат во истата замка“ со инвестирање во западни компании.

„Веќе им се обратив на нашите претприемачи, од кои многумина се соочија со притисок од одредени партнери. И денес би сакал да повторам уште еднаш: посигурно и подобро е, се разбира, да се инвестира капитал во Русија“, рече тој неодамна на Источен економски форум.