03 Март, 2024
0.0238

Руската црква во Софија остана затворена по протерувањето на свештениците

Објавено во: Балкан 23 Септември, 2023

Добивај вести на Viber


Верници вчера се собраа во дворот на затворената руска црква „Свети Никола Мирликијски Чудтоверец“ во Софија и на железната ограда пред храмот положија букети цвеќе. 
Малку порано во текот на денот стана јасно дека Руската црква во Софија „Свети Николај Мирликиски Чудтоворец“ ги затвора вратите поради протераните свештеници. Ова го соопшти Министерството за надворешни работи на Русија во врска со протерувањето на нејзиниот претседавач архимандрит Васијан и уште двајца функционери. 
На 21 септември свештениците од руската црковна мисија во Софија беа повикани во имигрантската служба на Бугарија со доставено барање да ја напуштат земјата во рок од 24 часа, бидејќи претставуваат закана за националната безбедност. 
Станува збор за игуменот на мисијата на Руската православна црква во Софија, архимандрит Васијан, секретарот на мисијата, протоереј Евгениј и вработен во храмот.Како што вчера стана јасно од зборовите на руската амбасадорка Елеонора Митрофанова, со автомобил биле однесени во нивните домови за да си ги соберат работите, а оттаму биле испратени на границата со Србија.
Васијан Змеев беше меѓу руските дипломати протерани од Македонија минатата недела. Тој е и висок свештеник на Московската патријаршија кој веќе неколку години живее и работи во Софија. 


Можеби ќе ве интересира

СТРАШНО НЕВРЕМЕ ЈА ПОГОДИ ДАЛМАЦИЈА: снег на 1.500 метри, половина метар град (ФОТО + ВИДЕО)

СТРАШНО НЕВРЕМЕ ЈА ПОГОДИ ДАЛМАЦИЈА: снег на 1.500 метри, половина метар град (ФОТО + ВИДЕО)

АНА БРНАБИЌ СО ОБЈАСНУВАЊЕ: Ја почитувам Германија, но моја желба е да не почитуваат и нас

АНА БРНАБИЌ СО ОБЈАСНУВАЊЕ: Ја почитувам Германија, но моја желба е да не почитуваат и нас

Спахиу реизбран за поглавар на Албанската муслиманска заедница - верниците незадоволни протестираат пред Медресето

Спахиу реизбран за поглавар на Албанската муслиманска заедница - верниците незадоволни протестираат пред Медресето

ВУЧИЌ: ОД НАС СЕ ОЧЕКУВААТ ТРИ РАБОТИ - се бара де факто или де јуре признавање на Косово

ВУЧИЌ: ОД НАС СЕ ОЧЕКУВААТ ТРИ РАБОТИ - се бара де факто или де јуре признавање на Косово

ЧОВЕК НА КУРТИ УАПСЕН ВО БУГАРИЈА! Се товари за трговијата со луѓе, Приштина не се огласила

ЧОВЕК НА КУРТИ УАПСЕН ВО БУГАРИЈА! Се товари за трговијата со луѓе, Приштина не се огласила

БРНАБИЌ МУ ВРАТИ НА РОТ: „Германија нема спроведено ниту една препорака на ОДИХР од 2017 година, а дава лекции на други“

БРНАБИЌ МУ ВРАТИ НА РОТ: „Германија нема спроведено ниту една препорака на ОДИХР од 2017 година, а дава лекции на други“

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол