22 Септември, 2023
0.0235

САД се најмоќна земја на светот - кои други се во топ 10?

Објавено во: Свет 18 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Податоците на „Ју-ес њуз & ворлд рипорт“, покажуваат дека годинава на листата со најсилни земји во светот на прво место се најдоа САД, а зад нив се Кина и Русија.

Анкетата, која е дел од истражувањето „Најдобри земји“, праша 17.000 луѓе за нивните размислувања за 87 различни нации.

Рангирањето го оценува влијанието на една држава врз основа на перцепцијата на испитаниците за факторите како што се политичката, економската и воената моќ.

На 4. место се најде Германија, а потоа се Обединетото Кралство, Јужна Кореја, Франција, Јапонија, Саудиска Арабија и ОАЕ. САД доминираат во технологијата, Кина има брз раст, но и проблем со загадувањето. Германија, иако е најнаселена земја во ЕУ, има висок процент на старо население. Јужна Кореја има силна војска, а Франција има туризам и извоз на оружје.

foto freepik.com

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) Кадиров: Не ми е јасно зошто би имало гужва дури и во случај на моја болест?

(ВИДЕО) Кадиров: Не ми е јасно зошто би имало гужва дури и во случај на моја болест?

Азербејџан му се извини на Путин за убиството на руските војници во Нагорно - Карабах, нудат уште нешто

Азербејџан му се извини на Путин за убиството на руските војници во Нагорно - Карабах, нудат уште нешто

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ПРВ ИЗВЕШТАЈ НА СЗО ЗА ВИСОКИОТ КРВЕН ПРИТИСОК: Правилен третман на хипертензијата може да спречи 76 милиони смртни случаи

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ДАЛИ Е ОВА ПОЧЕТОК НА КРАЈОТ НА ЗЕЛЕНСКИ? Слабее западната поддршка за Украина

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

ШОК ЗА ЗЕЛЕНСКИ, ДОБРА ВЕСТ ЗА ПУТИН: Најголемиот сојузник на Киев престанува со поддршката, еве што направи „драмата со житото“

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

Загинаа руски војници во Нагорно - Карабах

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

(ВИДЕО) Изгоре складиште со гориво во Сочи по напад со дрон

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

„ВРИЕ“ ВО ЛИБИЈА ПОРАДИ ПОПЛАВИТЕ: Либијците ја запалија куќата на градоначалникот на Дерна

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз

Ким Џонг Ун конечно се врати од Русија по денови патување со оклопниот воз