27 Мај, 2024
0.0243

САКАЛ ДА БИДЕ ЕСКОРТ: Познат идентитетот на човекот кој избоде шест лица до смрт во Сиднеј

Објавено во: Свет 14 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Човекот кој вчера избоде шест лица до смрт во Сиднеј имал историја на проблеми со менталното здравје и нема индикации дека идеологијата била мотивот зад нападот во трговскиот центар, соопшти полицијата.

Напаѓачот, идентификуван од полицијата како 40-годишниот Џоел Каучи, и е познат на полицијата која разговарала со неговото семејство по вчерашниот напад, соопшти полицијата на Нов Јужен Велс и Квинсленд. Семејството го препознало и стапило во контакт со полицијата откако ја виделе веста за убиствата.

„Кога семејството ги виде снимките од настанот на телевизија, помислија дека можеби е нивниот син и ги контактираа властите“, изјави Роџер Лоу, помошник полициски комесар во Квинсленд. Каучи избоде шест лица до смрт и повреди најмалку 11 пред да биде застрелан од инспекторката Ејми Скот, која самата се соочи со него.

Како што објави news.com.au, тој се огласил на интернет како машка придружба. Од 17 лица кои ги избодел, 14 биле жени.

На Каучи му биле дијагностицирани проблеми со менталното здравје кога имал 17 години и бил во чест контакт со полицијата во последните четири до пет години, рече Констабл Лоу од Квинсленд. Тој живеел во движење, неодамна спиеше во својот автомобил и ретко беше во контакт со мајка му преку СМС, рече Лоу, додавајќи дека неодамна се преселил во Сиднеј.

Полицијата соопшти дека го пребарала малиот простор за складирање што тој го изнајмил, но не нашле докази што укажуваат на тоа дека планирал напад.

Од шестмината убиени, пет се жени. Шестата жртва е чувар на трговски центар, соопшти полицијата. Меѓу оние кои се пренесени во болница со убодни рани има и деветмесечно бебе кое е во тешка, но стабилна состојба. Ешли Гуд, мајката на бебето. почина во болница од здобиените повреди, соопшти нејзиното семејство.


Можеби ќе ве интересира

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГЕРМАНСКИ ВЕСНИК: Балтичките земји сепак ќе испратат војници во Украина?

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

ГАТАЧКА МАМЕЛА ГРАДОНАЧАЛНИК ВО ФРАНЦИЈА: Ја плаќал со народни пари

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

„АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО, БАРАЈТЕ ГО НЕГО“ Сопругот на европратеничката оставил мистериозна порака

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

БРУТАЛНА ОДМАЗДА ЗА НАПАДОТ НА ТЕЛ АВИВ! Израел го ракетираше Рафа, загинаа жени и деца!

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

Торнадо опустоши неколку делови на САД, најмалку 18 загинати, стотици повредени (ВИДЕО)

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ШОК ИЗЈАВА НА ФРАНЦУСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО ДОАЃАЊЕТО ВО ГЕРМАНИЈА „Европа може и да умре“

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НАД ТУРЦИЈА - силни турбуленции повредиле 12 патници во авион, ги пречекале итни служби