25 Февруари, 2024
0.0251

„Сакам да работам“ до Пендаровски: која ЕУ директива наложува 10 илјади семејства да се жртвуваат за интересите на една владејачка партија?

Објавено во: Мои пари 12 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Земајќи предвид дека поминаа пет дена од кога 55 пратеници на владејачкото мнозинство ги изгласаа противуставните и скандалозни измени на законот за игри на среќа, а Претседателот на Републиката сеуште не се изјаснува дали ќе остане доследен на јавно искажаниот став дека нема да го потпише указот заради злоупотреби на ЕУ знамето, како Здружение на вработени, го истакнуваме следното:

Прво, на целата јавност и е јасно дека воведувањето на дистанца од 500 метри на легалните објекти за игри на среќа од образовни институции нема врска со заштита на младината, туку е мамец за покривање на серија други законски одредби кои треба да ги задоволат бизнис апетитите на една владејачка политичка партија. Односно, да бидеме прецизни, станува збор за две фази. Првата, затворање на легалните објекти за игри на среќа во кои во моментот работат 90 проценти Македонци, за да во втората фаза се отворат повторно некои приредувачи на игри на среќа, но кои ќе бидат за некого етнички подобни. 

Второ, апсурдно е да се претставува дека дистанцата ќе ја заштити младината, кога во исто време Државна лотарија преку своите платформи „Мегавин“ и “Тувин” и уште преку три нови компании приредува онлајн игри на среќа, каде секој ќе може да игра од својот мобилен, без разлика каде се наоѓа. Едноставно, дистанца не оди заедно со организирање игри на среќа преку интернет. Со кои аргументи претставниците на „Антикоцкање“ од Тетово, кои делуваат исклучиво како продолжена рака на една владејачка партија, сега ќе ја убедуваат јавноста дека младината е повеќе загрозена од излозите на легалните објекти за игри на среќа отколку од онлајн игрите на среќа?

Трето, законските измени се изготвени со целактуелниот строго регулиран систем на игри на среќа да биде затворен за да се остварат нечии лични и партиски бизнис интереси. Ова е брутална антидемократска и антиевропска пресметка со најголемиот приватен работодавец. Бројот на луѓе кои работат во секторот на игри на среќа е поголем од бројот на жители во неколку општини вкупно во источна Македонија. Нели политичарите се свесни дека ние можеби сме гласале за нив на избори?

Почитуван Претседателе Пендаровски,

Пред да ја донесете конечната одлука дали ќе го браните Уставот или ќе бидете принудени да постапите како налага една владејачка партија, само поставете си ги следните прашања: Која ЕУ директива предвидува затворање на легалните игри на среќа? Која ЕУ директива предвидува оставање 10 илјади вработени на улица? Која ЕУ директива предизвикува игри на среќа на црно, без лиценци и контрола од Државата? Која ЕУ директива наложува 10 илјади семејства да се жртвуваат за интересите на една владејачка партија?

Ние одговорите ги знаеме, ниту една! Не постои ЕУ директива која може да ги покрие овие противуставни и скандалозни измени на Законот за игри на среќа. Уште еднаш апелираме да не станувате соучесник во едно погубно сценарио кое многу негативно ќе се одрази врз македонската економија.

ЗДРУЖЕНИЕ НА ВРАБОТЕНИ ВО СЕКТОР ИГРИ НА СРЕЌА

„САКАМ ДА РАБОТАМ“

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Хотел „Фламинго“ казино - Гевгелија по четврти пат домаќин на крводарителска акција

Хотел „Фламинго“ казино - Гевгелија по четврти пат домаќин на крводарителска акција

ЗАПРЕТЕ ГО ПРОЦЕСОТ НА СТАРЕЕЊЕ НА ВАШАТА КОЖА И ТЕЛО

ЗАПРЕТЕ ГО ПРОЦЕСОТ НА СТАРЕЕЊЕ НА ВАШАТА КОЖА И ТЕЛО

„Литература.мк“ и „Џез ФМ“ радио носат нов, автентичен и оригинален музички концепт на урбаната сцена

„Литература.мк“ и „Џез ФМ“ радио носат нов, автентичен и оригинален музички концепт на урбаната сцена

Со поддршка од Клиника Жан Митрев се одржа вториот симпозиум на Друштвото на кардиолошки сестри

Со поддршка од Клиника Жан Митрев се одржа вториот симпозиум на Друштвото на кардиолошки сестри

Групацијата Иуте ги објави неревидираните резултати за изминатата година

Групацијата Иуте ги објави неревидираните резултати за изминатата година

Македонски Телеком со позитивни резултати, раст и лидерство во 2023 година

Македонски Телеком со позитивни резултати, раст и лидерство во 2023 година

Samsung ја најавува новата и подобрена фитнес нараквица Samsung Galaxy Fit3

Samsung ја најавува новата и подобрена фитнес нараквица Samsung Galaxy Fit3

Каратистите на „Макпетрол“ ќе се натпреваруваат на Балканското првенство во Подгорица

Каратистите на „Макпетрол“ ќе се натпреваруваат на Балканското првенство во Подгорица

Кожувчанка договори соработка со Кошаркарската Федерација на Северна Македонија

Кожувчанка договори соработка со Кошаркарската Федерација на Северна Македонија