24 Јуни, 2018
0.3957
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

СДСМ и ДУИ ја рушат БЕСА преку ВМРО-ДПМНЕ

Објавено во: Анализа 25 Октомври, 2017

СДСМ и ДУИ се обидуваат што е можно повеќе да ја зацврстат својата коалиција која се чини дека е создадена на искрена основа за меѓусебна помош па така ќе сторат се за да победат во општините каде имаат заеднички кандидати без да му дозволат на речиси поразениот противник било каков простор за камбек. Тоа значи и дека членовите на СДСМ мора да се вклучат што е можно поактивно во разгорената војна меѓу БЕСА која само се засили откако со движењето на Билал Касами коалицираше Алијансата за Албанците на Зијадин Села. 

Членови на СДСМ кои се екстремно почитувани меѓу албанското население како Мухамед Зеќири целосно ја прифатија потребата да ја помогнат коалицијата и да лансираат напади врз БЕСА каде е главниот фокус за ДУИ, многу повеќе отколку кон Алијансата за Албанците. 

Партијата на Села каде членува и Таравари засега не ги доби сите можни удари од СДСМ освен што на фин начин Заев им порача дека подобро е да работат како пратеник и министер за здравство отколку како градоначалници. Со тоа се покажа дека владината коалиција СДСМ, ДУИ и АА не е мртва, но не дава ниту многу знаци на живот со шпекулациите дека по локалните избори ќе биде прекината и ќе се бара нов владин партнер. 

Таквите комбинаторики се барем во оваа фаза тешко предвидливи бидејќи ниту ДПА не е премногу среќна веднаш да влета во рацете на Ахмети, човекот кон кого упатуваа бројни жестоки критики изминатите години како негови главни опозиционери, но можни се нови изненадувања.

Затоа СДСМ оди на сигурно и дава придонес во битката против БЕСА што засега за нив е најисплатлива опција. Така Зеќири како и останатите активисти на СДСМ ја обвинуваат БЕСА за директна, но скриена соработка со ВМРО-ДПМНЕ, со нејзините пратеници и кандидати за градоначалници со кои имаат заеднички интерес во вториот круг во повеќе општини како Бутел, Чаир, Тетово, Гостивар, Струга иако главната битка за која се шпекулираше дека има неофицијален договор за коалиција во град Скопје заврши уште во првиот круг без можност Трајановски подоцна да добие нови гласови.

Некогаш меѓу СДСМ и БЕСА постоеја добри односи, особено за време на Шарената револуција, но партијата на Касами одби да влезе во Владата на Заев и остана на зацртаниот пат против Ахмети кој пак, и натаму има голема поддршка од албанските гласачи без оглед што речиси 10 години му беше владин партнер на Груевски.

Автор: Христијан Станоевиќ

Можеби ќе ве интересира

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?