27 Мај, 2024
0.0674

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

Објавено во: Македонија 14 Април, 2024

Добивај вести на Viber

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не ја прифаќаат понудата на ДУИ да му ги даде гласовите на оној претседателски кандидат во вториот круг од изборите во замена на тоа шефот на државата да се избира во Собранието по Бадентеров принцип.

– Претседателот на државата во иднина да се избира во Собранието, ова е условот за да се добијат гласовите на ДУИ во вториот круг по завршувањето на претседателските избори, рече вчера вицепремиерот за координација на политички прашања на ресорите и министер за политички систем Артан Груби.

И СДСМ и ВМРО – ДПМНЕ недвосмислено го отфрлија условот на ДУИ за претседателска поддршка, односно застанување зад претседателскиот кандидат во претстојниот втор круг. Условот со кој се бараше следниот избор на претседател да се одржи во Собранието, а не од граѓаните, беше брзо отфрлен од двете партии.

Од штабот на Пендаровски утринава се огласија и со соопштение, во кое го повторија ставот и целосно го отфрлија условот на ДУИ.

Опозицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ најостро ја осуди она што тие го сметаат за „уцена“ на Артан Груби, истакната личност во ДУИ. 


Можеби ќе ве интересира

ДЕМИРИ: Вие сте се фатиле околу Бесија Иљази, таа не ги вработила тие 18 лица

ДЕМИРИ: Вие сте се фатиле околу Бесија Иљази, таа не ги вработила тие 18 лица

Маж и жена паднале со возило во Крива река и починале

Маж и жена паднале со возило во Крива река и починале

Демири: Јас пријавив во Обвинителство за непријатната миризба во хируршките сали

Демири: Јас пријавив во Обвинителство за непријатната миризба во хируршките сали

ОХРИД1: ЖИТЕЛИТЕ НА ТРПЕЈЦА СОЗДАДОА ДЕПОНИЈА НА БРЕГОТ НА ЕЗЕРОТО: Може да се види само со пловен објект

ОХРИД1: ЖИТЕЛИТЕ НА ТРПЕЈЦА СОЗДАДОА ДЕПОНИЈА НА БРЕГОТ НА ЕЗЕРОТО: Може да се види само со пловен објект

Министерот Демири го суспендира директорот на Кардиологија

Министерот Демири го суспендира директорот на Кардиологија

НЕВРЕМЕ СО ПОРОЕН ДОЖД НАЈАВУВААТ МЕТЕОРОЛОЗИТЕ - од петок стабилизација, но и голем раст на температурите

НЕВРЕМЕ СО ПОРОЕН ДОЖД НАЈАВУВААТ МЕТЕОРОЛОЗИТЕ - од петок стабилизација, но и голем раст на температурите

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Осумгодишно девојче од Охрид со тешка сколиоза транспортирано на операција во Истанбул

Косач на трева удрен во сообраќајката на патот Штип - Кочани

Косач на трева удрен во сообраќајката на патот Штип - Кочани

„СО МЕСЕЦИ ИМА НЕКОЈА СУВА КАШЛИЦА КАЈ ПАЦИЕНТИТЕ, КИЛА НАПРАВИЈА ЛУЃЕТО ОД КАШЛАЊЕ, КАКО ДА ГИ ЛЕЧИМЕ?“ Чолакова тврди, добиле меил со намалување на сумата на каптацијата

„СО МЕСЕЦИ ИМА НЕКОЈА СУВА КАШЛИЦА КАЈ ПАЦИЕНТИТЕ, КИЛА НАПРАВИЈА ЛУЃЕТО ОД КАШЛАЊЕ, КАКО ДА ГИ ЛЕЧИМЕ?“ Чолакова тврди, добиле меил со намалување на сумата на каптацијата