29 Мај, 2024
0.0246

Се огласи Шојгу по влезот на Финска во НАТО - какви мерки ќе преземе Русија?

Објавено во: Свет 04 Април, 2023

Добивај вести на Viber

Финска денеска стана 31-ва членка на НАТО, а на руските власти тоа воопшто не им се допаѓа. 

„Пристапувањето на Финска во НАТО создава ризик од значително проширување на конфликтот“, изјави рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу.

Како што јави „Ројтерс“, тој на состанокот на раководството на руските вооружени сили рекол дека НАТО го зајакнува својот антируски курс.

„Шојгу рече и дека белоруските авиони сега се способни да носат руски нуклеарни проектили“, пренесува РТС.

Кремљ денеска најави дека ќе преземе контрамерки откако Финска ќе влезе во НАТО, со оценка дека проширувањето на западната алијанса претставува безбедносна закана за Русија. Финска е официјално членка на НАТО, откако финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто денеска во Брисел го депонираше инструментот за пристапување до САД.

И Шведска минатиот мај побара прием во НАТО, но Турција ја блокира.

Воениот и безбедносен аналитичар Мајкл Кларк изјави дека рускиот претседател Владимир Путин само се преправа дека не се грижи за вестите за влез на Финска во НАТО, а всушност „многу се грижи“. Објаснува дека ова ќе биде главоболка и за секој иден руски лидер. 

Кларк додава дека една од причините за загриженоста на Путин е фактот што Русија ќе има 1.300 километри подолга граница со НАТО. Вели дека Русите немаат војници за да ја покријат оваа граница, затоа што нивните сили се во Украина. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?