31 Мај, 2024
0.0400

СЕ ПЛАШАТ ОД ОДМАЗДАТА НА ИРАН: Израелците велат дека ги загрижува можната ескалација

Објавено во: Свет 12 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Израелците живеат во страв, одмаздата е неизбежна, а САД ги предупреди своите граѓани. 

Во Ашкелон, израелски град на границата со Газа, жителите се навикнати да живеат со заканата од палестинската терористичка група Хамас, но сега се загрижени за понатамошната ескалација на конфликтот и воздушните напади на уште поголем непријател.

„Се надевам дека Иран нема да направи ништо. Тоа би било страшно. Денеска го славиме Бар мицва на мојот син. Не спиев ноќе, загрижена сум поради оваа ситуација. Не е пријатно. Не е добро чувството. Не е безбедно да се живее во Израел во моментов, но ние сме тука, нема второ место“, изјави вчера Корин Перец за Скај њуз.

Регионот и САД се во состојба на готовност за одмазднички напад од Иран, откако израелски воени авиони го бомбардираа комплексот на иранската амбасада во Сирија на 1 април.

Иранскиот врховен водач, ајатолахот Али Хамнеи изјави дека Израел мора и ќе биде казнет за нападот во кој загинаа седум членови на иранската револуционерна гарда, вклучително и висок командант на елитните сили Кудс во странство.

Израелците знаат дека израелските одбранбени сили (ИДФ) ќе одговорат на секој ирански напад, што може да предизвика поширока регионална војна.

САД го ограничија патувањето на своите вработени во Израел поради страв од ирански напад. Американската амбасада им порача на вработените да не патуваат надвор од поголемите области на Ерусалим, Тел Авив или Бершеба како мерка на претпазливост, јавува Би-Би-Си.

И Македонија ги предупреди своите граѓани да не патуваат во Израел, Иран, Либан и Палестинските територии. 

Хамас на 7 октомври лани го нападна Израел. Терористите убија над 1.200 Израелци, но и странци. Потоа Израел почна операција во Газа, каде загинаа над 30.000 Палестинци. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

(ВИДЕО) ГНЕВ ВО МЕКСИКО: Демонстрантите сакаа да ја запалат израелската амбасада

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

СТОЛTЕНБЕРГ: Украина сè уште може да победи

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

(ВИДЕО) ОДЕКНАЛЕ ЕКСПЛОЗИИ НА КРИМ: Украинците погодиле два руски брода

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ПРИНЦЕЗАТА ДАЈАНА ГИ ПРЕКРШИ СИТЕ ПРАВИЛА: Не се грижеше за последиците, сега тоа го прави Кејт

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

ХОРОР ВО ЛОНДОН! Пукано во гости во ресторан, дете во критична состојба

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

КАКО СВЕТОТ ЗАПАДНА ВО ДОЛГ ОД 315 ТРИЛИОНИ ДОЛАРИ? Секој од нас должи 39.000 долари

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

ПОЗНАТ ЛЕКАР ОТКРИ КОЈ РАК ГО ИМА КЕЈТ МИДЛТОН: „Сите врвни онколози го потврдија ова мислење, а уште еден аларм е фактот што таа со години има Кронова болест“

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

СТРЕЛКОВ ОДИ ВО ЗАТВОР: Критичарот на Путин ќе помине четири години зад решетки

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа

ВОЈНАТА ВО ГАЗА ЌЕ ТРАЕ НАЈМАЛКУ ДО КРАЈОТ НА 2024 ГОДИНА: Израел испрати тенкови во Рафа