21 Октомври, 2021
0.0539

Седум компании станале „милијардери“ од тендери кај нас

Објавено во: Економија 14 Мај, 2020

Дури седум компании во Македонија заработиле повеќе од една милијарда денари од тендери за една година, според извештајот што го објави оваа недела Бирото за јавни набавки, кое очигледно му било потребно подолго време за да ги обработи податоците за 2018.

Повеќето од компаниите се реализатори на капиталните инвестиции во земјата, а овие приходи се поголем дел од нивните вкупни годишни заработки, па така на прво место е градежниот гигант „Гранит“ со 3.067.961.307 денари од договори за јавни набавки за една година, или околу 50 милиони евра. 

На второто место е „Рапид Билд“, компанијата која гради магистрални гасоводи низ земјата, атмосферски и фекални канализациони системи и патна инфраструктура со придружни објекти, е на второто место со 2,98 милијарди денари, односно за нијанса помала сума од таа што ја има „Гранит“ како приход.

На третата позиција е Градежен институт Македонија АД-Скопје, надзорникот на изградбата на автопатот Кичево - Охрид, како и на училишта и училишни сали. Освен надзор на изградба, компанијата работи и на реконструкции на брани, мостови и други објекти, а приходот од тендери бил 1,95 милијарди евра.

Во Топ-5 рангирањето влегуваат уште Слобода Бус Превоз, скопската компанија која меѓудругото е позната и по превезувањето на ученици до училиштата, со 1,84 милијарди денари и кипарската Sintez Green Energy, која набавува природен гас, со 1,67 милијарди денари.

Меѓу последните двајца „милијардери“ се уште и градежниот титан „Бетон“ со 1,6 милијарди, како и Искра АТГ од Скопје која за 1,377 милијарди набавува електрични агрегатори, релеи, кондензатори, осигурачи, електрични мерни инструменти и јавно осветлување.

Една година претходно само Пуцко Петрол заработил повеќе од една милијарда денари од тендери, а сега не е ниту во првите седум, односно се наоѓа на осмото место со 846 милиони денари.

А.К.


Можеби ќе ве интересира

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Како Европа ќе закрепне од ударот на корона кризата?

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Швајцарија оваа зима може да остане без струја

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Ги замрзнаа цените на скоро 1.500 производи до 2022 година

Нов пробив за биткоинот

Нов пробив за биткоинот

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Генерали Инвестментс: Повисоката инфлација најверојатно ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

АНАЛИЗА: Можни ли се рестрикции на струја во зимата, експерти алармираат - состојбата е катастрофална

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

УШТЕ ПОСИЛНА ДИГИТАЛНА ВАЛУТА: Поради ова биткоинот би можел да биде повреден како никогаш досега

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

„Македонија пат“ за една година бројот на вработени го зголемил за 130

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата

Многу држави ќе натрупаат долгови поради пандемијата