15 Јануари, 2021
0.0228

Секогаш ќе го изберам здравјето отколку потребата да свртиме едно оро: Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, експерт за протокол

Објавено во: Македонија, Стил 28 Јули, 2020

Сите познати протоколи на однесување, дипломатско и граѓанско, пријателско и професионално, љубовничко и џентлменско, последниве шест месеци по прогласувањето на пандемијата целосно се променија. Луѓето се несигурни за многу нешта. Како треба да се однесувам, како се очекува да работам, што треба да сторам? Протоколот, кој досега беше прилично јасен за многу ситуации, сега наеднаш се менува, и тоа секојдневно и во од. Штотуку завршениот самит на ЕУ во Брисел, прв одржан лице в лице по месеци на исклучиво виртуелна комуникација, покажа дека и дипломатите се исто толку несигурни околу новите правила на однесување.

Со Лукреција Маљковиќ-Атанасовска, основач и директор на Академијата за протокол на Македонија и меѓународен консултант по деловна етикеција и дипломатски протокол, со повеќе сертификати стекнати и усовршени во Вашингтон, Брисел и Лондон, се обидуваме да навигираме низ новите правила – во дипломатијата и во секојдневниот живот. 

Повеќе на Женски Магазин

Можеби ќе ве интересира

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Битола има најдебела снежна покривка

Битола има најдебела снежна покривка

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот

ЗНАЕМЕ КОИ СТЕ, АГЕНТИТЕ ЌЕ ВЕ ПРОНАЈДАТ - порака од директорот на ФБИ до 200 осомничени кои упаднаа во Капитол

ЗНАЕМЕ КОИ СТЕ, АГЕНТИТЕ ЌЕ ВЕ ПРОНАЈДАТ - порака од директорот на ФБИ до 200 осомничени кои упаднаа во Капитол

Спасовски: Вевчанци сакаa инцидент и политичко внимание

Спасовски: Вевчанци сакаa инцидент и политичко внимание

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА НА ДЕЦА: Можност сите деца да добијат врвна грижа и во пандемиски услови

„АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ГИ НАМАЛИ ЦЕНИТЕ ЗА ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА НА ДЕЦА: Можност сите деца да добијат врвна грижа и во пандемиски услови

Даштевски: Наше е да ја почнеме набавката на „фингерпринт“ терминалите

Даштевски: Наше е да ја почнеме набавката на „фингерпринт“ терминалите