24 Јуни, 2018
0.3725
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Секој треба да ги знае барем овие 5 работи за сопствените пари

Објавено во: Финансии 11 Март, 2018

Дали сте сигурни дека знаете доволно за вашите лични финансии? Нивното управување може да биде досадно, но од исклучително значење е да се избегнат изненадувања и да не си предизвикате финансиски стрес. Ако не друго, Форбс ве советува како да бидете свесни за барем неколку работи:

1. Треба да знаете точно колку пари имате во дадено време и да ги следите промените во износите најмалку на секои три месеци. Следете го внимателно и плаќањето на кредити и долгови ако ги имате.

2. Треба да го знаете односот помеѓу она што го заработувате и што го трошите. Ако си дозволиш повеќе од своите способности, порано или подоцна ќе бидеш во неволја.

3. Треба да бидете свесни за вашите финансиски цели, времето што сакате да го направите и за ризиците што ги сакате да ги преземете во нивно име. Обидете се да го следите сопствениот план што е можно поблиску.

4. Запознајте се со оданочувањето на вашата заработка и што ќе биде со идните инвестиции за кои планирате. Ако не се чувствувате сигурни во нешто, консултирајте се со специјалист.

5. Последно, но не и најмалку важно - знајте што не знаете. Направете листа на финансиски теми за кои не сте запознаени, но кои се важни за вашиот мир и иднина. Направете обид да ги научите барем основите за нив.

Можеби ќе ве интересира

Унгарија бара молери - ова се условите

Унгарија бара молери - ова се условите

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош