22 Јуни, 2018
0.4031
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

ШЕФ НАФТАШ: Нафтата нема да излезе од мода преку ноќ

Објавено во: Анализа 30 Јули, 2017

Побарувачката за нафта би можела да почне да паѓа за околу 10 години, вели директорот на компанијата Шел.

Побарувачката за нафта би можела да биде на максимум до крајот на 2020 година или во почетокот на нејзините триесети години во најдобар случај, и тоа доколку технологијата и политиката брзо се развиваат, изјавил Бен ван Берден.

Според негови зборови, за намалување на обемот на потрошувачка на нафта, во наредните 10 години, ќе бидат потребни политиката и технологијата брзо да се развиваат како би се забрзал преминот на почиста енергија, рекол тој.

Сепак, мисли дека нафтата нема да излезе од мода преку ноќ.

„Дури и во најлошо сценарио, во кое политиката навистина работи во најдобар интерес, каде технологијата во голема мерка олеснува, нема да дојде до значајно намалување на побарувачката за нафта одеднаш, дури и ако тоа се случи, нафтата нема да излезе од мода преку ноќ“, рекол тој.

Неговиот став побарувачката за нафтени деривати да престане така брзо, е посериозна во однос на други анализи.

БП прогнозира дека побарувачката за нафта нагло би можела да почне да паѓа околу 2035 година.

Меѓународната агенција за енергетика не го гледа тоа сценарио се до 2040 година, дури и под претпоставка дека нациите ширум светот ги почитуваат најавените “цели и намери“ како би ги ограничиле емисиите на штетни гасови и да генерираат повеќе енергија од обновливи извори.

Можеби ќе ве интересира

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Дали деблокирањето на евроинтеграциите ќе ја раздвижи економијата?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Кој акционер од штипски „Бетон“ ги продаде своите акции?

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Граѓаните се повеќе се задолжуваат со „брзи“ кредити

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Кој „крои“ во штипски „Бетон“?

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Граѓаните соголени до гуша: Фрапантни суми наплатени од извршителите

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Кој лапна најмрсна дивиденда?

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !

Може ли да се одбие оваа понуда? Претседател на УО нуди 71.000 евра да ги купи сите слободни акции !