22 Март, 2018
0.0953

Шест потенцијални кризи, кои можат да ја растресат ЕУ во текот на летото

Објавено во: Анализа 02 Август, 2017

Август традиционално се очекува да биде здодевен месец за европската политика поради долгиот летен одмор, на која се радуваат многумина на Стариот континент. Политичките кризи, вооружените конфликти и финансиските пожари сепак имаат навика да се поремети празничниот распоред на европските политичари, пишува во својата анализа интернет изданието Politico.

Кога Грција беше реално под закана од банкрот во 2015 година, европските лидери успеаја да се договорат навреме, за да се упатат кон плажа. Сепак, тие не успеаја да го сторат истото за време на војната меѓу Израел и Хезболах од 2006 година, влегувањето на Русија во Грузија во 2008 година и раните знаци на светската криза во истата година, наведува весникот.

Оваа година, германскиот канцелар Ангела Меркел ја заведува судбината, ставајќи ја предизборната кампања на чекање поради тринеделната пауза. Изборите во Германија се закажани за 24 септември.

Претседателот на Европската комисија (ЕК), Жан-Клод Јункер планира да отсуствува во целиот август, како што прави секоја година. Европскиот парламент (ЕП) не работи, а претседателот Антонио Тајани ја предупредил ЕК да не го вознемируваат до септември.

Полска

Ситуацијата: Комисијата веќе ги постави основите за санкционирање на Полска, ако владата во Варшава продолжи со реформите, кои според ЕУ би ја поткопале независноста на судскиот систем на земјата.

Што може да се случи? Полската Влада да се обиде да го поништи или да го заобиколи ветото на претседателот Анджеј Дуда на законодавството кои би дали контрола над Врховниот суд. Можни се сепак и масовни улични протести, кои ќе се соочат со уште потешко насилство. Во секое од овие сценарија шансите на ЕУ да преземе акција се зголемуваат драматично.

Италија

За трето последователно лето се зголемува стотици илјади мигранти да пристигнат во Европа од Блискиот Исток и Африка. ЕУ постигна договор со Турција, Авганистан и неколку африкански земји, за да се намали приливот на имигранти или да обезбеди можност за враќање на пристигнатите.

Чамците сепак не запираат, особено оние кон Италија.

Миграцијата е експлозивно политичко прашање во Европа. Таа има потенцијал да собори владии да направи пресврт во предизборните кампањи во Германија и Австрија. Ново масовно давење на мигранти или пак нов терористички напад би можел да вложи дополнителни масло на оганот кој тлее.

Граѓанската војна во Сирија може да направи уште некој свиок, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган може да одлучи да ескалираат односите со Берлин и да го поништи договорот за мигрантите, а последното ризикува повторување на бегалската криза од 2015 година со над 1 милион луѓе, кои пристигнале во Европа.

Јункер и веќе вети 100 милиони евра на Италија и повеќе претставници на ЕУ, кои ќе помогнат во справувањето со пристигнување во текот на летото. Брисел се договори и да ја продолжи операцијата за спречување на трговијата со луѓе и оружје во Централниот Медитеран до крајот на 2018 година.

Лондон

Парламентарното мнозинство на Тереза Мај е на работ на испарувањето. Британскиот премиер се држи на власт благодарение на договорот со Северноирската демократска сојузничка партија. Ова предизвикува и соодветни проблеми: Дури само десетина пратеници да потпишат писмо за недоверба кон владата, Меј може да ја напушти сцената.

Тоа би ја променило траекторијата на Brexit - најкомплицираната мирна политичка задача во земјата по завршувањето на постоењето на британската империја.

Ова сценарио е малку веројатно да се развие во август, но постојаните "протекување" и напади во Конзервативната партија продолжуваат да ги слабеат позициите на Меј. Тоа ја парализира нејзината способност да управува пред конференцијата на Конзервативната партија во септември.

Вработените на ЕУ сакаат стабилна британска влада, со која ќе можат да преговараат. Истовремено, тие не чувствуваат особено големо сочувство до Конзервативната партија и нејзините навики да претвора внатрешни борби во проблеми од другата страна на Ламанш.

Каталонија

Претседателот на покраината Карлес Пуџејмон презеде курс на тотален судир со шпанската држава. Тој рече дека "ништо нема да не спречи" од референдумот за независност на 1 октомври - чекор кој Владата во Мадрид го најави за нелегален.

Една од опциите е судење. Не се очекува сепак никој од страните да отстапи. Очекувањата се вербалните и судски битки да се ожесточат со приближувањето на датумот да се одржат масовни улични демонстрации на поддржувачи на независноста, поради што по улиците може пак да излезат и вооружените сили.

ЕК засега не го коментира ова прашање, бидејќи секој нејзин збор ги разгорува страстите и на двете страни дополнително. Она што се случува во Каталонија, ќе биде следено внимателно во целиот блок, вклучувајќи од Фламанците во Белгија, Шкотланѓаните во Велика Британија и Баскијците во Шпанија.

Украина

Борбите во Украина повторно се разгоруваат. Бидејќи Франција и Германија не успеаја да ја натераат Русија да се сообрази со Минскиот договор, конечно поддржан од Москва, бунтовниците во источните региони на Украина прогласија независност од Киев.

Тоа значи дека единствената бариера пред рускиот претседател Владимир Путин да се смести во Источна Украина е американската армија и администрација. Секој сепак може да претпостави што би значело тоа.

Белата куќа го ревидира планот за обезбедување на оружје на украинската влада, соопшти новиот специјален претставник на САД во Украина Курт Фолкер. Ова може да значи брза ескалација на конфликтот.

Ситуацијата во Украина веројатно е и единственото нешто што би ги натерало европските чиновници да ги укинуваат летните одмори. Ситуацијата одамна ги поткопува позициите на ЕУ како ефикасен брокер на мировна зделка. Независно од тоа украинскиот претседател Петро Порошенко често го посетува Брисел и веднаш ќе се сврти кон ЕУ за помош, ако насилството ескалира.

Хималаите

Пекинг и Њу Делхи почнаа вербална војна за спорна територија на платото Докла во Хималаите, за која претензии имаат и Кина, и Бутан. Оваа недела Кина ја предупреди Индија, која го поддржува Бутан во спорот, кој е склон да се брани територијата "по секоја цена", како предупредува дека Индија ќе претрпи поголеми загуби од евентуална војна отколку во 1962 година - претходно кратката кинеско-индиска војна, при што Пекинг брзо зазема територии во Западен Кашмир и речиси стигнува до Асам. По завршувањето на воените дејствија тогаш Кина ја задржува само пустината Аксај-Чин.

И двете страни се нуклеарни држави и се повеќе се претвораат во геополитички ривали. Ниту една од земјите нема директна корист од таков конфликт, но не им е лесно и да се повлечат од него.

Можеби ќе ве интересира

Сомнежот врз Ахмети од СЈО е знак за неговата лидерска позиција

Сомнежот врз Ахмети од СЈО е знак за неговата лидерска позиција

Зошто неуспешниот министер Саљији не му личи да биде херој?

Зошто неуспешниот министер Саљији не му личи да биде херој?

Како Путин го заврши шоуто „Претседателски избори 2018“

Како Путин го заврши шоуто „Претседателски избори 2018“

Предлог со предлог се избива - Што носи маневрот на МНР во спорот со Грција?

Предлог со предлог се избива - Што носи маневрот на МНР во спорот со Грција?

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен

Иванов нема право на второ вето, но што доколку не го потпише Законот?

Иванов нема право на второ вето, но што доколку не го потпише Законот?