26 Ноември, 2022
0.0256

ШТО АКО ТЕХНОЛОГИЈАТА ПАДНЕ ВО ПОГРЕШНИ РАЦЕ? Мисијата со сондата Дарт на НАСА предизвикува нови сомнежи

Објавено во: Стил 28 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

НАСА ја покажа моќта да ја одбрани Земјата од удар на астероид: нејзината сонда DART, тешка само околу 600 килограми, пресретна астероид на 11,3 милиони километри од Земјата и го удри со брзина од 6,6 километри во секунда.

Светските медиуми воодушевено известуваа за вселенскиот експеримент спроведен во соработка со НАСА и Европската вселенска агенција (ESA), чија цел беше двоен пар астероиди - вселенската карпа Дидимос, со пречник од околу 780 метри, околу која неговиот сателит Диморф со дијаметар од 163 метри орбити. Се очекува ова да го забави движењето и да ја промени орбитата на Диморф, што автоматски би требало да ги промени параметрите на движењето на големиот Дидимос.

Патем, DART го таргетираше помалиот астероид Диморф, чија маса е неспоредливо поголема од масата на сондата, но огромната кинетичка енергија на леталото при удар предизвика ефект еквивалентен на експлозијата на неколку десетици атомски бомби фрлени на Хирошима.

Целиот научен свет будно ги следи ефектите од мисијата што започна со лансирањето на ракетата ДАРТ од космодромот на базата на американските вселенски сили „Вандерберг“ во ноември 2021 година, а заврши пред два дена, на 26 септември, со ударот на вселенска сонда со големина на „паметен“ автомобил. Научниците очекуваат дека за околу два месеци ќе се утврдат вистинските ефекти од експериментот, кој едноставно е претставен како „космички билијард“. Ја тестираше можноста за користење на Њутновите закони за механика за промена на траекторијата на небесните тела, што го сугерира целото име на мисијата „Тест на двојно пренасочување на астероиди“.

Американската вселенска агенција ДАРТ беше дизајнирана и програмирана да лета автономно и да пресретне астероид откако ќе ја напушти орбитата на Земјата. По успешниот удар, претставници на НАСА објавија дека „започнала нова ера во историјата на човештвото“.

Сепак, целта на мисијата ДАРТ исто така покрена некои сомнежи. Илустрирани се и со вирален текст од угледната веб-страница „HT Tek“, кој предупредува дека „мисијата DART за лов на астероиди може да тргне наопаку доколку технологијата падне во погрешни раце“. Авторите на текстот потсетуваат на една екстремна идеја од времето на Студената војна, кога во 1964 година американските астрономи Дендриџ Кол и Доналд Кокс објавија труд за можноста за манипулирање со астероиди кои би можеле да послужат како „планетоидни бомби“. Тие сугерираа дека „заробениот астероид“ може да произведе „енергија на удар еднаква на неколку милиони мегатони“ што ќе „уништи цели земји со ефекти од земјотреси“, додавајќи дека таквото уништување „нема да биде ни приближно лошо како општа нуклеарна војна“, бидејќи „би немало никаков радиоактивен испад кој ветровите го носат до сите делови на Земјата“.

Спорно е дали станува збор за уште една теорија на заговор, но руските веб-страници, вклучително и „Википедија“, потсетуваат на официјалните цели на мисијата ДАРТ, кои беа отстранети од веб-страницата на ЕСА во септември 2021 година. Русите го архивираа тој дел од презентацијата, кој го става „намалувањето на заканата од удар на астероид“ на прво место во „основните стратегии“ на мисијата ДАРТ, проследено со „предупредување за цивилна заштита, евакуација и засолнување на населението, пренасочување на импулси поради нуклеарна експлозија...“. Дали ова има некаква врска со проучувањето на последиците од ударот на балистичките ракети со огромна кинетичка енергија, слична на сондите DART, останува прашање на шпекулации.

КАТАСТРОФАТА Челјабинск 

СУДИР меѓу Земјата и астероид со дијаметар од само 300 метри би бил многу пати помоќен од деструктивниот ефект на сите нуклеарни оружја на Земјата. Научниците тоа го илустрираат со примерот на метеорит со дијаметар од 12 до 17 метри, кој експлодирал во 2013 година на височина од 23 километри над јужниот дел на Урал, а разорниот ударен бран бил почувствуван на Земјата на површина долга 130 километри и 50 километри широк. Силата на експлозијата над регионот Челјабинск беше проценета помеѓу 300 и 500 килотони.ФОТО: Ilustracija NASA


Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Лаф-муабет со Дарко Панчев: Јасно и гласно кажувам, од дома поубаво нема, државата само да е средена како што треба

Лаф-муабет со Дарко Панчев: Јасно и гласно кажувам, од дома поубаво нема, државата само да е средена како што треба

ПРОМЕНИ НА ПРОФИЛОТ: Еве што ќе укине Фејсбук

ПРОМЕНИ НА ПРОФИЛОТ: Еве што ќе укине Фејсбук

Најубавиот актер на светот во програма во живо дозна ужасни вести: Докторите открија како ќе заврши неговиот живот

Најубавиот актер на светот во програма во живо дозна ужасни вести: Докторите открија како ќе заврши неговиот живот

Мартина Димовска, првата Македонка која оствари аналогна мисија на Марс: Малите достигнувања ме пласираа на светската вселенска сцена

Мартина Димовска, првата Македонка која оствари аналогна мисија на Марс: Малите достигнувања ме пласираа на светската вселенска сцена

Ова е најбрзиот сериски електричен автомобил: Доаѓа од Хрватска, а може да достигне 412 km на час (ВИДЕО)

Ова е најбрзиот сериски електричен автомобил: Доаѓа од Хрватска, а може да достигне 412 km на час (ВИДЕО)

Aлуминиумската фолија е ваш сојузник за потопол дом, еве зошто...

Aлуминиумската фолија е ваш сојузник за потопол дом, еве зошто...

И во петтиот месец од бременоста по 10 часа сум на високи потпетици: Водителката Марија од „Бекстејџ“ која живее во Словенија чека син

И во петтиот месец од бременоста по 10 часа сум на високи потпетици: Водителката Марија од „Бекстејџ“ која живее во Словенија чека син