29 Мај, 2024
0.0260

ШТО ДА ОЧЕКУВАМЕ ПО НАПАДОТ ВО СИРИЈА: Трамп може да создаде ризици

Објавено во: Свет 07 Април, 2017

Добивај вести на Viber

Одлуката на претседателот на САД, Доналд Трамп да ја нападне базата во Сирија каде и Русија има свои ресурси може да создаде ризици, анализира СNN. 

Се наведува дека може да дојде до „сириско проклетство“ затоа што војните завршуваат кога ќе снема пари и борци, но тоа не е случај со Сирија. 

Во Сирија се случува да се појави уште една страна која се вклучува во војна, поради што војната трае веќе шеста година. 

Во случај на режимот тоа беше Хезболах, па Иран, па ирачката полиција и Русија. 

Од страната на бунтовниците се појавуваат Турција, па Западот, па заливските земји, па „Исламска држава“, Ал Каеда и слично. 

Се појавува ризик на военото поле да се најде уште една група која ќе војува. 

Новите моменти со САД ќе им дадат шанса на бунтовниците да направат чекор напред и да заземат територии. 

Нападот на САД во Сирија го поддржаа Германија, Франција, Британија, и Турција, а такво единство не е видено со години. 

Друг ризик е дека претседателот на Сирија, Башар Асад може да врати со иста мера. 

Тоа би значело полесни напади на американската војска во регионот. 

Русија не мора да одговори воено затоа што базата каде имаат ресурси е срамнета со земја, но познато е дека рускиот претседател Владимир Путин секогаш вешто играл против своите противници. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

(ВИДЕО) МАСОВНA ТЕПАЧКА: Руски ветерани од Украина се степаа на улица

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

КРАЛСКАТА ПАЛАTА ВО ГОЛЕМ ПРОБЛЕМ ПОРАДИ КEЈТ: Сите очи на светот се вперени во принцезата поради нејзината битка со ракот

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

ШОКАНТНИ СЦЕНИ ОД АМЕРИКА: Ледени топки падѓаа од небото, најмалку 24 мртви - а најлошото допрва доаѓа

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

„РОДИ МЕ МАЈКО СО К'СМЕТ, ЕВРОПРАТЕНИК ДА БИДАМ“: Еве колкава плата заработуваат народните претставници во Европскиот парламент

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

МАКРОН Е ВО ПОСЕТА НА ГЕРМАНИЈА: Какви специјалитети се на менито?

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

„Лејса Украинка“: Секојдневното гранатирање на цивилната инфраструктура на Харкив е се поинтензивно, меѓународната заедница може да го смири рускиот агресор

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

ЗЕЛЕНСКИ: Русија ги концентрира своите сили во регионот Белгород за нова офанзива

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

КАКО ДЕТЕ САКАЛ ДА БИДЕ МОРНАР: Путин имал и други желби, едната му се оствари

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?

СОСТОЈБАТА Е СЕРИОЗНА: Фицо ќе се опорави дури до крајот на годината?