27 Мај, 2022
0.0299

ШТО Е ПРЕСУДНО ЗА ЛЕСНИ ИЛИ ПОТЕШКИ СИМПТОМИ НА КОВИД: Вирологот Шеклер открива и дали се ближи крајот на пандемијата

Објавено во: Балкан 16 Јануари, 2022

Вирологот Миланко Шеклер дава објаснување од што зависи сериозноста на симптомите на корона вирусот, во однос на прашањето дали се ближи крајот на пандемијата, вели: „одиме во вистинската насока“ ...

„Има многу коинцидентни случаи на хоспитализација, на пример кога некому треба да направи некаков здравствен зафат, но мора претходно да се тестира и резултатот излегува позитивен, а нема никакви симптоми. Сепак едно нешто е пресудно за тоа какви ќе бидат симптомите. Основната работа е дали си вакциниран или не. Ја забораваме клучната работа е дека во Јужна Африка таквите искуства, а во овие земји каде што има стотици илјади заразени, клучната разлика во тежината на симптомите е дали си вакциниран. Ако сте вакцинирани, имате неколкудневни симптоми, многу поблаги од невакцинираните, мала е веројатноста да бидете хоспитализирани. Оние кои не се вакцинирани ќе имаат потешки симптоми, ќе бидат како „прегазени“, вели д-р Шеклер.

Во емисијата на Тв Прва посочи и дека „крајот на пандемијата ќе биде побрз отколку што мислат 99 отсто од луѓето“, што постојано го кажува кога го прашуваат за крајот на пандемијата, а сега ги разјасни своите зборови.

„Комбинацијата од вакцини, болести, инфекции, сето тоа се фактори кои треба да го сведат овој тип на пандемија на ендемичен, односно петти човечки корона вирус. Ние сме на добар пат и се чини дека оваа поголема преносливост и помала патогеност е насока дека можеби сè оди во вистинската насока, но забележувам дека ако сте ја примиле вакцината, сте го преболеле вирусот, вашето тело веќе има искуство во борбата против короната и веќе ништо не може да го изненади, нагласи д-р Миланко Шеклер.Можеби ќе ве интересира

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Бугарската полиција најде седум тела во шума

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

Во Албанија уапсен Исмаил Морина, кој леташе дрон на стадионот во Белград

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор

(ВИДЕО) ТЕПАЧКА ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Полуголи мажи со бoксови и клоци се тепаа на семафор