21 Мај, 2018
0.3894
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

Што и да има во бомбите за „Монструм“ вистината мора да се открие

Објавено во: Анализа 04 Октомври, 2017

Случајот Монструм наместо да добие завршница пред Врховниот суд доби сосема нов правец на настаните откако јавната обвинителка Лилјана Спасовска која го водеше предметот побара да се врати на повторно судење, да се прифатат жалбите на обвинетите за неоснованост на доказите, но најмногу улога одиграа тврдењата за постоење на „бомби“ односно прислушкувани разговори поврзани со масакрот кај Смилковското езеро во Скопје.

Ако се навратиме наназад во 2015 година кога Зоран Заев започна со објавата на „бомбите“ почнаа шпекулациите дека постојат прислушкувани разговори токму за настаните околу Велигденскиот масакр во кој беа убиени четири млади момчиња од Радишани и еден рибар од Црешево кој бил сведок на грозоморниот настан. 

Се вртеа разни теории за тоа кој навистина го нарачал убиството на момчињата на Велики четврток, се повеќе се создаваше атмосфера дека обвинетите и осудените во првична постапка на доживотен затвор дека се невини, но вистината никогаш не излезе на виделина. 

Самиот предмет Монструм има и политичка димензија бидејќи албанските партии побараа меѓународна помош и независна истрага тврдејќи дека невини лица лежат во затвор, но да не заборавиме албански функционери и политичари застанаа зад Јанкуловска и Мијалков во моментот кога беа соопштени првичните информации за апсењата и истрагата против извршителите.

Јавноста заслужува да ја дознае вистината за „Монструм“, правда мора да има како за семејствата на убиените, така и за тие кои наводно неправедно лежат во затвор доколку тоа се докаже во правно издржана процедура со доволно докази. 

Заев пред парламентарните избори не сакаше да ја објави „бомбата“ за Монструм велејќи дека содржината е чуствителна и треба судски да се решава, па еве шанса тоа навистина да се случи, секако ако не дојде до некаков нов политички притисок и обид за заташкување на случајот.