15 Јуни, 2024
0.0289

ШТО ПРАВАТ АМЕРИКАНЦИТЕ СО УЧИЛИШТАТА ВО КОИ СЕ СЛУЧИЛЕ МАСАКРИ - болката е голема, ГИ УРИВААТ

Објавено во: Свет 22 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Траумата од масовно пукање, особено на училиште, може да биде премногу тешка за преживеаните, дури и воопшто да размислуваат за враќање на часови и на редовна настава. Влегувањето во зградата во која се случила ваква незамислива трагедија за многумина е неподносливо, а во вакви ситуации на прво место треба да биде благосостојбата на децата кои посетуваат настава во тие сали, но и на нивните родители. Во Америка масовните пукања се многу почести отколку во овие области, а ова се практиките што земјата ги применува кога станува збор за училиштата во кои се вршени злосторства.

По масовното пукање во основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар, во кое беа убиени девет деца и училишен чувар, родителите изнесоа барања во кои, меѓу другото, бараат учебната година да заврши со денот на масакрот. (03.05.2023) и споменатото училиште да се реконструира.

Дека нивните барања се оправдани сведочи и фактот што училиштата во Америка каде се случуваа масовни пукања беа или демолирани или реновирани по слични трагедии.

Пукањето на кое се сеќава цела Америка се случи на 14 декември 2012 година во училиштето Сенди Хук во Конектикат. Тогаш беа убиени 26 лица, меѓу кои 20 деца на возраст од шест и седум години.

Адам Ланза (20) убил ученици и наставници во основното училиште Сенди Хук. Тој изврши масакр во приземјето на училиштето што ја шокираше Америка. Пред да пука во училиштето, Ланза ја убил мајка си во дом во близина на Њутаун.

Што се случи со училиштето? Целото училиште беше срушено, па повторно изградено.

Три недели по ужасниот напад, учениците од Сенди Хук отпатувале во блискиот град Монро и почнале да посетуваат настава во средното училиште Чалк Хил, кое повеќе не се користело како гимназија.

Четири години по масакрот, новоизграденото основно училиште Сенди Хук е отворено за ученици – вклучувајќи ги и четвртоодделенците кои биле во објектот за време на масакрот.

Престрелката во основното училиште Роб се случи на 24 мај минатата година.

Убиени се вкупно 19 деца на возраст од 9 до 11 години, како и две наставнички, кога 18-годишен напаѓач влегол во нивната училница и отворил оган од полуавтоматска пушка АР-15.

Неколку минути пред пукањето, напаѓачот објавил што ќе прави. Салвадор Рамос (18), кој беше убиен од полицијата за време на пукањето, пред нападот на Фејсбук објави дека ќе ја убие сопствената баба. Откако ја застрелал бабата, Рамос со својот автомобил удрил во зградата на училиштето Роб во Увалде, а потоа успеал да му побегне на училишниот полицаец.

Што се случи со училиштето? Кон крајот на јуни минатата година беше најавено дека ќе се урива училиштето Роб. Дон Меклафлин, градоначалникот на Увалде, го објави ова на напнат и емотивен состанок на градскиот совет со жителите кои бараа одговори за пукањето.

Новото училиште што ќе го замени основното училиште Роб треба да започне со изградба во летото 2023 година. Планирано е да се отвори есента 2024 година.

Гневот на јавноста се зголеми по нападот во мај, а вината се префрли на полицијата која чекаше повеќе од еден час за да се соочи со напаѓачот. Меклафлин рече дека училиштето ќе биде уништено бидејќи „не можете да барате од дете или наставник некогаш да се врати во тоа училиште“. Основното училиште Роб има речиси 600 ученици во второ, трето и четврто одделение.

Нападот во училиштето во Колумбајн се случи на 20 април 1999 година.

Двајца ученици - Ерик Харис и Дилан Клеболд - нападнаа други ученици и вработени, убивајќи 12 деца и еден наставник, а повредија 21 ученик - Напаѓачите потоа се самоубија.

Покрај пукањето, деталниот и планираниот напад вклучуваше поставување на бомба за да се одвлече вниманието на пожарникарите и училишното обезбедување, шишиња со пропан претворени во бомба поставена во училишната кафетерија, 99 експлозивни направи и автомобили бомби.

Што се случи со училиштето? Гимназијата Колумбајн е затворена до крајот на учебната година. Официјални лица рекоа дека нападот оштетил околу 23.000 квадратни метри од училиштето и оставил околу 900 до 1.000 дупки од куршуми и шрапнели во ѕидовите и таваните.

Четири месеци подоцна, на почетокот на новата учебна година, поголемиот дел од училиштето повторно се отвори – освен библиотеката, каде што се случи најголемиот дел од масакрот. Таа беше урната и заменета со новоизградена училишна библиотека, наречена Библиотека на надежта.

Во училиштето Марџори Стоунман Даглас, нападот се случи на 14 февруари 2018 година.

Напаѓачот отворил оган од полуавтоматско оружје АР-15, при што убиле 17, а раниле 17 лица. Напаѓачот е 19-годишниот поранешен ученик на училиштето, Николас Круз. Откако завршил со нападот, Николас го напуштил местото на злосторството налетувајќи на толпа студенти.

Тој беше уапсен еден час подоцна без инциденти во блискиот Корал Спрингс. Тој подоцна ја призна одговорноста за делото и беше осуден. Полицијата и обвинителството не соопштија официјален мотив за масакрот.

Што се случи со училиштето? Студентите се вратија две недели по масакрот. Но, училишната зграда 12, каде што беа убиени повеќето од жртвите, беше опкружена со лента за итни случаи со покриени прозорци.

Новата зграда подоцна ги замени привремените училници што ги користеа учениците по масакрот.

Освен овие примери, тука е и случајот со училиштето Санта Фе во Тексас. Учениците од оваа гимназија набрзо по масакрот се вратија на настава.

Извор: Нова.рс

Можеби ќе ве интересира

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

САМИТ НА Г7 ВО ИТАЛИЈА: Koлку чини ноќевањето во хотелот каде престојуваат најмоќните луѓе на светот?

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

НАЈМИРНИ ЗЕМЈИ ВО СВЕТОТ: На листата се најде и една балканска држава

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

СКАПИ НЕДВИЖНИНИ, ПРЕОПТОВАРЕНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ, ТЕШКО УПРАВУВАЊЕ СО ОТПАДОТ: Масовниот туризам им создава главоболка на локалците

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ЖЕШТИНИТЕ ГИ УНИШТУВААТ ПАТУВАЊАТА: Eкстремно топло во Европа и САД

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ОРБАН ТВРДИ ДЕКА ТОЈ ЈА НАМЕТНА КАЗНАТА ВРЗ УНГАРИЈА: „Бриселскиот меур е полн со негови луѓе, тој ги контролира властите во Европа“

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

ШОКАНТЕН ПОТЕГ НА АМЕРИКАНСКИОТ ГИГАНТ - FedEx укинува 2.000 работни места во Европа, ова значи само едно

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

МНОГУМИНА СЕ СОМНЕВААТ ДЕКА КЕЈТ МИДЛТОН ЈА НАПУШТИЛА ЗЕМЈАТА: Еве што велат од палатата

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

ОВОЈ ПАСОШ Е НАЈМОЌЕН ПАСОШ НА СВЕТОТ: Со него може да се посетат 107 земји без виза, а 44 без пасош и не, не е американскиот

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови

(ВИДЕО) ГО ОСТАВИЛ УДОБНИОТ ЖИВОТ ВО СЕМЕЈНАТА КУЌА: Германски тинејџер две години живее во возови