05 Јуни, 2023
0.0230

Што се случува во Црна Гора каде стотици хотели се продаваат?

Објавено во: Економија 21 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Според огласниците за недвижен имот, стотици хотели, апартмани, вили во Црна Гора се продаваат. 

Дан од Подгорица пишува дека овој податок треба да ги загрижи сите во државата, затоа што туризмот генерира приходи во буџетот и е една од најважните гранки.  Цените на хотелите се од неколку стотини илјади евра до неколку милиони. Деканот на Факултетот за бизнис и туризам во Будва, Раде Ратковиќ вели дека од година во година е потешко во туризмот. Објаснува дека во Црна Гора има околу 500 претежно мали хотели. Големите хотели сочинуваат само 10 отсто. Додава дека другото се апартмани и станови, односно вели неквалитетното сместување го диктира квалитетот на туризмот. За споредба вели дека Грција има 80 отсто сместувачки капацитети кои отпаѓаат на хотели, Кипар 100 отсто. а Шпанија 68. Како друг проблем го наведува фактот дека имаат кратка туристичка сезона. 

„Сега сме, кога е во прашање малопродажната трговија, меѓу најскапите во Европа, поскапи и од Германија и Швајцарија, што е резултат на доаѓањето на туристите во апартманите“, рече Ратковиќ. 

Само во Херцег Нови се продаваат 45 хотели, во Котор 36, во Тиват 28, во Будва 51, а во Бар и Улцињ 105 објекти. Откако почна војната во Украина, цените на недвижниот имот скокнаа. Иако има голем број огласи, Ратковиќ не е оптимист дека некој ќе ги купи тие хотели. 

Можеби ќе ве интересира

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

ЕВЕ ЗОШТО ОВАА ЕКОНОМСКА КРИЗА Е ПОЛОША ОД ГОЛЕМАТА РЕЦЕСИЈА: И бизнисот со испорака на храна полека почнува да „пука“

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

Анѓушев домаќин на британска делегација:Средба со специјалниот британски претставник за трговија, Мартин Викерс

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

РКЕ ДАЛА ЛИЦЕНЦИ НА 486 ЦЕНТРАЛИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ: Ќе се задоволат потребите на близу 100 илјади домаќинства

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

НОВА ВЕСТ ОД ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА: „Ќе продолжиме да ги зголемуваме каматите“

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е СО ДЛАБОКИ ЕКОНОМСКИ ЛУЗНИ: ММФ објави што не очекува во следниот период

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

ПОЛН РЕЗЕРВОАР ЗА 60 ЕВРА: Македонија има најевтино гориво во регионот, според српските медиуми

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

Груевски и неговата „економска парадигма“: Колку странските фирми изнесуваат профит од Македонија, толку македонските фирми да внесуваат профит од нивни инвестиции во странство

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

КОЈ ТРГОВСКИ СИНЏИР Е НА ПРВО МЕСТО ПО ЗАРАБОТКА? Еве колку финансии остваруваат во Хрватска

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините

НА ЗЕМЈИТЕ ИМ Е СЕ ПОТЕШКО ДА ДОЈДАТ ДО ПАРИ:Еве кои се причините