31 Мај, 2024
0.0276

ШТО ТОА ЗНАЕ ВУЧИЌ? „Се наѕираат огромни и темни облаци, доаѓа најтешкиот период од 1945 година“

Објавено во: Балкан, Свет 15 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека очекува за три до четири месеци ситуацијата да биде најлоша во светот од Втората светска војна.

Александар Вучиќ се осврна на геополитичката ситуација во светот, велејќи дека има многу жаришта, додека големите сили имаат своја перспектива - „добро е додека се случува на друго место“, изјави тој за РТС.

„Добро е се додека тоа се случува на друго место, така мислат тие. Долгорочно не гледам решение бидејќи работите се менуваат, некои се спротивставуваат на тие промени“, рече српскиот претседател и додаде дека „има бројни прекршувања на меѓународните договори, само што некои беа многу прецизни во одредувањето и покажувањето. оние кои сега ја прекршуваат Повелбата на ОН ја прекршија и не им беше гајле за фактот што ја прекршија кога ни го направија тоа“.

„Но, што да се прави, тоа лицемерие е игра на меѓународната политика, кој е посилен - угнетува и толку. Тоа е основниот принцип на меѓународната политика, па да ги оставиме сите нивни разговори за меѓународното право. Ние малите мораме да се држиме до меѓународното право бидејќи тоа е единственото нешто на што можеме да се држиме, а овие големите ќе се борат и ќе се борат, а тоа ќе станува се посилно и полошо“, се пожали Вучиќ.

„Доаѓа најтешкиот период“

Српскиот претседател претходно изјави дека „огромни и темни облаци се надвиснуваат над Србија“, додавајќи дека „по летото доаѓа можеби најтешкиот период од 1944 година до денес“.

Во друга мрачна прогноза, српскиот претседател рече дека Европа и Србија ги очекува најтешкиот период од 1945 година во следните шест месеци.

„Следните шест, нешто повеќе од шест и пол месеци ќе бидат најтешките за Европа по Втората светска војна во целина. Можеби не ни е најтешката, но ќе биде една од најтешките години за граѓаните на Србија од 1945 година. Не сум смирен, но верувам дека ќе можам повеќе да зборувам за тоа кога ќе се вратам од Њујорк. Ни претстојат тешки денови“, рече тој на посебна седница на Собранието на која тема беше Косово.

Претседателот Вучиќ во гостувањето во Јутарњи дневник на РТС рече дека за граѓаните на Србија е од клучно значење владата да си ја врши работата, да прават што можат, да се борат.

Ова укажува дека нашите изгледи не се големи и дека против нас ги имаме најдоминантните западни светски сили.

Зборувајќи за резолуцијата за Сребреница, Вучиќ рече дека САД, Италија и Франција се коспонзори на резолуцијата.

„Добивме официјален став дека ќе лобираат и ќе се борат за таа резолуција, јас во истиот разговор одговорив дека не очекував поинаку. Каков херој имате против себе и ќе треба да се борите, бидејќи и ние мислиме дека се борат“, рече Вучиќ, но додаде дека метафорично кажал херој, но дека и Србија ја смета за херој.

Пословни.хр

Можеби ќе ве интересира

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград