27 Септември, 2023
0.0365

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин назначи „вршители на чело“ на четири незаконски анектирани украински региони, јави руската државна новинска агенција ТАСС.

Четворицата новоименувани лидери ќе управуваат додека не се изберат официјални раководители за регионите во согласност со руските закони, објави ТАСС, пренесува Си-Ен-Ен.

Сите четворица вршители на должности се истите функционери кои ги водеа регионите под руска окупација пред Путин да ги потпише документите за анексија, кои се во спротивност со меѓународното право.

Денис Пушилин стана вршител на должноста шеф на Народната република Доњецк (ДПР), а Леонид Пашечник сега е вршител на должноста шеф на Народната република Луганск (ЛПР), според ТАСС. Евгениј Балицки ќе биде вршител на должноста гувернер во регионот Запорожје, а Владимир Салдо сега е вршител на должноста гувернер во регионот Керсон.

Четворицата официјални лица ги потпишаа таканаречените договори за пристапување на четирите соодветни региони во Русија на 30 септември за време на церемонијата во Кремљ.

Можеби ќе ве интересира

Судијата во Њујорк смета дека Доналд Трамп е одговорен за измама

Судијата во Њујорк смета дека Доналд Трамп е одговорен за измама

ДОАЃА „ЕЛ ЊИЊО ЗИМА“: Ниски температури, големи количини врнежи, метеоролозите означија неколку држави како критични

ДОАЃА „ЕЛ ЊИЊО ЗИМА“: Ниски температури, големи количини врнежи, метеоролозите означија неколку држави како критични

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

СВЕТОТ ЗА ОВА НЕ Е ПОДГОТВЕН: Глобално предупредување

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

(ВИДЕО) Шојгу откри кога ќе заврши војната во Украина

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Koja е најдобрата земја за живеење во Европа?

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

Сопственик на ресторан нуди плата од 11.000 евра, но се уште не може да најде работници

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

ЛОША ВЕСТ ЗА ПУТИН, НЕМА ПОКАНА ЗА САМИТОТ НА АПЕК - Руски дипломат: „демонстрација на нечесноста на американската страна“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

„ПУТИН СО ПОМОШ НА ВУЧИЌ, ПРЕКУ КОСОВО, МОЖЕ ДА ГО ВТУРНЕ БАЛКАНОТ ВО ВОЈНА“: Шокантно тврдење на „Ди Велт“

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот

(ВИДЕО) Синот на Кадиров тепа човек кој го запалил Куранот