28 Мај, 2022
0.0200

СИ ЈА ФРЛИЛА ЌЕРКИЧКАТА ОД ТРЕТИ КАТ, ПА СКОКНАЛА ПО НЕА - соседите во солзи, велат, можевме ова да го спречиме

Објавено во: Балкан 13 Мај, 2022

Страшна вест утрово ја потресе Србија. Српските медиуми јавуваат дека мајка си го фрлила детето од балкон, па потоа скокнала по него. 

Во улицата Грге Јанкеша во Мириево утрово околу 8 часот мајката М.К, и нејзиното дете, паднале од третиот кат од ходникот на зградата, а соседката која бил сведок на страшната несреќа рекол дека глетката била шокантна, јавува Курир.рс.

Слушнав дека нешто пукна. Таа прво го фрли детето, па скокна по него, малата врескаше и плачеше. Кога пристигна брзата помош ја довикуваа, но таа не одговараше“, вели таа.

Таа вели дека соседката бил проблематична, по цел ден викала и врескала, фрлала работи низ прозорец и пиела антидепресиви. 

Соседката изјавила дека еден од станарите на зградата прв им пришол на помош на сопругата и детето.

„Истрча веднаш напред и се фати за глава. Слушнав дека имал проблем со неа. Си ја држеше главата и викаше, зошто претходно не ја пријавив, можеби ќе го спасев детето“, објаснува соседката.

Како што дознаваме Курир.рс, пред неколку дена го барала клучот од покривот под изговор дека сака да му го покаже погледот на детето. И соседите велат дека постојано ја тепала и малтретирала ќерка си.

Како што пишува Блиц.рс, М.К.(40) која утрово со своето петгодишно дете скокна од третиот кат од зградата на улицата Грке Јанкеша во Мириево со своето петгодишно дете е во болница. Маж дошол на местото на несреќата и веднаш почнал да плаче и рекол дека М.К. најавила дека ќе го направи ова!

Како што дознаваме, соседите на М.К. знаат малку, велат таа се развела пред две години, и дека тие често се карале со неа во врска со нејзиното куче. 

Немале поим дека ќе се случи таков хорор, но човек кој дошол на местото на несреќата и веднаш почнал да плаче рекол дека ова го најавува М.К.

Детето е на околу 5 години и тоа и неговата мајка во свесна состојба се пренесени во Ургентниот центар. Како што се наведува, момчето било примено на одделот за интензивна нега, додека дијагнозата за мајката се уште е во тек.

Очевидци наведуваат дека мајката имала видливи повреди на едната нога.

Брза помош и полиција се на лице место, а се собраа и загрижени граѓани.

Мајката и детето паднале на трева, а не на тротоар, а тоа веројатно им го спасило животот.

Извор: Курир.рс и Блиц.рс

Фото: Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Сергеј Лавров во Белград на 7 јуни

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

Голем пожар во центарот на Солун, спасени 44 лица, повредени најмалку двајца

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

ГО ИЗБОДЕЛ БРАТОТ БЛИЗНАК И СОПСТВЕНИОТ ТАТКО: Двојно убиство во Косовска Митровица

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Грција во ОН ќе се жали за турските провокации за островите во Егејското Море

Жена избоде друга жена на судење во Врање

Жена избоде друга жена на судење во Врање

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

НЕМАВМЕ ПРОБЛЕМИ СО ШЕЌЕРОТ, ТУКУ СО ЕДЕН ТАЈКУН КОЈ САКАШЕ ДА ЗАРАБОТИ ГОЛЕМИ ПАРИ - Вучиќ за недостатокот

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Вакво невереме немаме видено со децении – град со големина на тениски топчиња паѓал во Хрватска

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Бегалците од Украина до 1 јуни треба да ги напуштат бугарските хотели

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“

Хрватска да не ја пушта Србија во ЕУ, ако не се откаже од „митот Јасеновац“