29 Март, 2023
0.0359

Сијарто до Америка: Никој oд надвор не може да ни каже како да живееме

Објавено во: Балкан 03 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијатро вели дека заврши времето кога Америка се мешаше. 

Тој го обвини американскиот амбасадор во Будимпешта дека се обидува да се меша во внатрешните работи на земјата, пренесе Асошиетед прес. Вчера Сијарто одржа прес-конференција по повод изјавата на амбасадорот Дејвид Пресман за магазинот „Политико“ за пристапот на Унгарија кон војната во соседна Украина, која американскиот дипломат ја опиша како „политика одобрена од Путин“.

„Не е негова работа да се меша во внатрешните работи на Унгарија“, рече Сијарто.

Пресман, кој беше назначен од администрацијата на Бајден, претходно беше постојан претставник на САД во Обединетите нации за специјални политички прашања. 

„Таа ера е завршена. Унгарија е суверена земја. Никој oд надвор не може да ни каже како да живееме“, додаде министерот. 

Унгарија е против санкциите воведени за Русија. Дури унгарскиот премиер Виктор Орбан деновиве ги повика Украинците да престанат да се борат, затоа што Русија секако ќе победи. Тој ја нарече Украина „ничија земја“, со што ги налути украинските власти. 

Орбан лани предизвика реакции откако се појави со шал на кој имаше мапа на „Голема Унгарија“. Украина остро реагираше на овој потег на Орбан. 

Можеби ќе ве интересира

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи

КРОАЦИЈА ЕРЛАЈНС ВОВЕДУВА НОВА ПОНУДА ВО СИТЕ СВОИ АВИОНИ - еве за каква новина се работи

МАЈКАТА НА ДЕВОЈЧЕТО ДРЖЕНО ВО КАДА СО ЧУДНО ТВРДЕЊЕ - еве што таа кажала за таткото Урош, по кој трага полицијата

МАЈКАТА НА ДЕВОЈЧЕТО ДРЖЕНО ВО КАДА СО ЧУДНО ТВРДЕЊЕ - еве што таа кажала за таткото Урош, по кој трага полицијата

ФАТЕНИ ПРИ ОБИД ЗА ШВЕРЦ НА 13 ИЛЈАДИ ЛИТРИ НАФТА! Војната ги натера Украинците на илегала

ФАТЕНИ ПРИ ОБИД ЗА ШВЕРЦ НА 13 ИЛЈАДИ ЛИТРИ НАФТА! Војната ги натера Украинците на илегала

ЕВЕ ВО КАКВА СОСТОЈБА Е ДЕВОЧЕТО КОЕ БИЛО ЗАРОБЕНО ОД ТАТКОТО МОНСТРУМ: Лекарите плачеле во болница обидувајќи се да го повратат во живот

ЕВЕ ВО КАКВА СОСТОЈБА Е ДЕВОЧЕТО КОЕ БИЛО ЗАРОБЕНО ОД ТАТКОТО МОНСТРУМ: Лекарите плачеле во болница обидувајќи се да го повратат во живот

РАЦИИ ВО ВАЛОНА ПО НАПАДОТ СО КАЛАШНИКОВ НА ТОП ЧАНЕЛ И УБИСТВОТО НА КОЛА: Пронајдени се куршуми и во канцелариите

РАЦИИ ВО ВАЛОНА ПО НАПАДОТ СО КАЛАШНИКОВ НА ТОП ЧАНЕЛ И УБИСТВОТО НА КОЛА: Пронајдени се куршуми и во канцелариите

АПАРТМАНИТЕ НА ЈАДРАН ПРЕСКАПИ И ЗА СЛОВЕНЦИТЕ: Што добивате за неверојатни 8.885 евра за еднонеделно летување?

АПАРТМАНИТЕ НА ЈАДРАН ПРЕСКАПИ И ЗА СЛОВЕНЦИТЕ: Што добивате за неверојатни 8.885 евра за еднонеделно летување?

ТОП ЧАНЕЛ-ЦЕЛ НА ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Вработениот од обезбедувањето бил застрелан со 25 куршуми

ТОП ЧАНЕЛ-ЦЕЛ НА ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Вработениот од обезбедувањето бил застрелан со 25 куршуми

УБИЕНО ЛИЦЕ ОД ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА НАЈГЛЕДАНАТА АЛБАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - ноќеска пукано од возило кон Топ Чанел

УБИЕНО ЛИЦЕ ОД ОБЕЗБЕДУВАЊЕТО НА НАЈГЛЕДАНАТА АЛБАНСКА ТЕЛЕВИЗИЈА - ноќеска пукано од возило кон Топ Чанел

ШТО ЗНАЕ ВУЧИЌ ЗА РУСКО-УКРАИНСКАТА ВОЈНА? Еве детали

ШТО ЗНАЕ ВУЧИЌ ЗА РУСКО-УКРАИНСКАТА ВОЈНА? Еве детали