14 Април, 2024
0.0261

Силјановска Давкова: Не е предвремено полагање правосуден испит со стекнати 180 кредити, две години пред да завршите факултет

Објавено во: Македонија 02 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Професорката Гордана Силјановска Давкова вели дека можноста за дискреционо постапување во смисла на овозможување предвремено полагање на правосуден испит нема врска со стотиците случаи за кои зборуваме. 

„Се работи за полагање правосуден испит без завршен Правен факултет, како conditio sine qua non, односно без стекнат статус на дипломиран правник. Не е предвремено полагање да „полагате” правосуден испит со стекнати 180 кредити, односно две години пред да завршите факултет, ниту дискреционото овластување покрива такво постапување“, вели таа. 


Ваков случај имаше со синот на спикерот Талат Џафери. 

Не можевме да откриеме кој е тој што му дозволил на Барлет Џафери да полага предвреме, изјави претседателката на комисијата за спречување на корупција, Билјана Ивановска. Таа негира дека не сакале да постапуваат, туку едноставно ги исцрпиле инструментите и истрагата со тоа завршила. Но, тој не бил единствениот. 

Можеби ќе ве интересира

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

Откажан митинг во Гостивар поради фатална сообраќајна несреќа

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ го одбија „пазарот“ на ДУИ

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Илир Мета: Поддршка за ВМРО-ДПМНЕ, верувам ги научи грешките од непотизмот

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Се омажи ќерката на Бранко Црвенковски

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Македонија ќе признае геноцид во Сребреница

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Тошковски: Конечно најдов време за семејството

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените

Вандализирани „урни“ во Могилата на непобедените

Османи: Кризниот штаб чека повици од луѓето во Израел за евакуација

Османи: Кризниот штаб чека повици од луѓето во Израел за евакуација

Помошникот на Мијалков, Горан Грујевски, уапсен па пуштен во Загреб

Помошникот на Мијалков, Горан Грујевски, уапсен па пуштен во Загреб