25 Февруари, 2024
0.0310

СИТЕ ПРЕДАВНИЦИ НА УКРАИНА ЌЕ ГИ СНАЈДЕ ИСТА СУДБИНА: Убиени се двајца соработници на Путин за неколку часа

Објавено во: Свет 07 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Американскиот Newsweek објави дека двајца сојузници на рускиот претседател Владимир Путин се убиени за неколку часа.

Отворена е истрага за убиството на поранешниот украински политичар Илја Кива, 46-годишен проруски политичар чие тело е пронајдено во предградие во близина на Москва. Како што пренесе АФП, официјален претставник на украинската одбрана рекол дека Службата за безбедност на Украина (СБУ) го организирала атентатот.

Рускиот истражен комитет изјави за АФП дека „непознато лице пукало“ во поранешниот пратеник и дека е покрената истрага за неговото убиство.

Кива беше проруски пратеник во украинскиот парламент пред инвазијата на Москва на Украина во февруари минатата година, но тој побегна во Русија еден месец пред почетокот на војната и често ги критикуваше украинските власти. Киев го смета за предавник. Андриј Јусов, портпаролот на украинската воена разузнавачка служба за националната телевизија вели дека иста судбина ќе ги снајде сите предавници на Украина. 

Руските медиуми објавија и дека Олег Попов, поранешен пратеник на парламентот на самопрогласената Луганска Народна Република, дел од Украина под руска окупација, вчера загинал во експлозија на автомобил.  Полицијата за рускиот прорежимски ТАСС изјави дека Попов е убиен во близина на стадионот „Авангард“ во градот Луганск. Јуриј Јуров, пратеник во парламентот на ЛНР, ја потврди смртта на Попов на својот канал на Телеграм. Повеќе функционери на Москва во окупираните региони загинаа на ист начин, во експлозии на бомба во возилата. 

Можеби ќе ве интересира

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

АМЕРИКАНСКАТА БОМБА КОНЕЧНО СТИГНА ВО УКРАИНА - што сега ќе се случува на бојното поле

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката