25 Февруари, 2024
0.0430

„Скандинавија се подготвува за војна“: надворешна политичка анализа за опасноста од ескалација на далечниот север

Објавено во: Свет 11 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

На 9 јануари 2024 година, началникот на шведската одбрана, генерал Микаел Бајден, застана на сцената во Сален, Шведска и одржа презентација наменета да шокира. Проектирајќи серија морничави слики од првите линии на украинската војна, прекриени на позадината на снежното шведско поле, тој праша: „Дали мислите дека ова може да биде Шведска?

До февруари 2022 година, овие прашања би биле незамисливи за земја која одржува 75-годишна стратегија за неусогласување со НАТО, се вели во анализата на Форин полиси.

Во говорот во 2012 година, тогашниот врховен командант на шведската армија, Сверкер Горансон, рече дека, во случај на напад, „Шведска може да преживее една недела“.

На неодамнешната конференција за Сален, шведскиот премиер Улф Кристерсон ги повика своите граѓани да се подготват да се бранат „со оружје во рака и нашите животи во прашање“.

За скандинавските соседи на Русија, целосната инвазија на Украина ја наруши студената пресметка за неутралност. Минатата година Финска стана најновата членка на НАТО, а Шведска најверојатно ќе го следи наскоро.

Овие нови северни сојузи ја менуваат геополитичката рамнотежа на силите, а арктичките нации на НАТО наскоро ќе ја надминат Русија седум спрема еден.

И, исто како што топењето на мразот на Арктикот отвора нови ресурси и патишта за глобалната економска конкуренција, исто така открива и нови одбранбени слабости.

Денес, додека Украина и нејзините сојузници во НАТО ја туркаат Русија во ќош, глобалните лидери - заедно со самите Скандинавци - сè повеќе ги вртат своите загрижени погледи кон север.

Тие прашуваат: Колку е веројатна ескалација во постудените клими?

„Зголемената конкуренција и милитаризацијата во арктичкиот регион ... е загрижувачка“, рече претседателот на Воениот комитет на НАТО, адмирал Роб Бауер во говорот во октомври 2023 година на Собранието на Арктичкиот круг во Рејкјавик, Исланд.

„Мора да бидеме подготвени за воени конфликти на Арктикот“.

„Ниски тензии на Далечниот Север“: вака глобалните лидери и аналитичари зборуваа за периодот на релативна поларна стабилност по Студената војна.

Во текот на изминатите неколку децении, билатералните и меѓународните договори меѓу Русија и другите арктички држави ја истакнаа заедничката безбедност на Северот, како и научните и безбедносните интереси.

Но, по целосната инвазија на Украина на Русија, овие аранжмани брзо се распаднаа. Во март 2022 година, Арктичкиот совет, форум од осум арктички држави, ги прекина преговорите. (Во мај 2023 година, внимателно продолжи, но допрва треба да биде јасно дека Русија е вмешана.)

Во септември 2023 година, Русија го напушти помалиот евроарктички совет на Баренц со Норвешка, Финска и Шведска - велејќи дека скандинавските држави ја „парализирале“ соработката.

Во февруари 2023 година, Русија ја измени својата политика на Арктикот, нагласувајќи ги новите сојузи со другите земји на БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка), особено Кина.

Тој месец, исто така, го суспендираше учеството во Новиот СТАРТ, последниот преостанат договор за контрола на нуклеарното оружје меѓу Соединетите држави и Русија.

Постои оваа политичка идеја за „арктичкиот исклучителност“ по Студената војна, дека Северот е изземен од развојот на глобалната политика“, рече Расмус Бертелсен, претседател на Баренц за политика на Арктичкиот универзитет во Тромс.

Погледнете малку поблиску во изминатата деценија, рече Бертелсен, и ќе видите дека руската арктичка стратегија внимателно ја следи нејзината глобална агенда. Во својот говор во 2007 година на Минхенската безбедносна конференција, рускиот претседател Владимир Путин решително го отфрли глобалниот поредок на стабилност по Студената војна, предводен од САД.

Истата година, Русија го започна својот прв сајбер напад врз Естонија и направи храбра територијална територија на Арктикот со поставување на руското знаме на морското дно под Северниот пол.

Путин, исто така, ја концентрираше милитаризацијата околу далечниот север. Од 2014 година, кога Русија го анектираше Крим, Русија постојано ја зголемуваше северната флота од нуклеарни подморници, површински бродови, ракетни постројки, воздушни флоти и радарски станици.

Денес најголемата руска воена база е на полуостровот Кола, кој се граничи со Норвешка и Финска, каде исто така се тестираат нови хиперсонични ракети и беспилотно летало со нуклеарно торпедо.

Иако околу 80 отсто од северните копнени сили на Русија се распоредени во Украина, нејзините воздушни и поморски сили остануваат недопрени.

„Порано, Русија имаше интерес да се појави како конструктивен партнер, вклучително и на Арктикот“, рече Андреас Остаген, виш соработник на Арктичкиот институт во Осло, Норвешка. „Како и остатокот од светот, се влоши.

Целосната руска инвазија дојде како повик за будење за скандинавските соседи кои со децении се спротивставуваа на милитаристичките сојузи. Одеднаш, неутралноста почна многу повеќе да личи на ранливост.

Финска имаше особено неверојатен пресврт: дури во декември 2021 година, 51 отсто од Финците се спротивставија на пристапувањето во НАТО. Денес, 78 проценти го поддржуваат членството.

Со овој сојуз доаѓа ветувањето за американската воена моќ. Финска и Шведска потпишаа билатерални воени договори со САД во 2023 година, дозволувајќи им на американски персонал и оружје во десетици бази, вклучително и девет на Арктикот.

Норвешка, активна членка на НАТО од нејзиното формирање, веќе има неколку бази кои дозволуваат американски персонал и оружје. Сепак, од Студената војна, Норвешка следи политика на „уверување“ што го ограничува присуството на НАТО и неговите сојузници низ 28-та надолжна зона, во близина на Русија. Сега е нејасно дали таа политика ќе се задржи.

Од 2009 година, Нордиската одбранбена соработка ги усогласи Данска, Шведска, Норвешка и Исланд за националната воена политика. Во 2022 година, Норвешка, Финска и Шведска објавија договор за зајакнување на сојузот со фокус на Високиот Север.

Денес, Норвешка, Шведска, Данска и Финска се во тековни дискусии за формална поделба на нивните воздушни сили.

Во март 2024 година, Норвешка ќе води проширена вежба „Нордиски одговор“ за овие нации за тестирање на нивните координирани одбранбени планови.

Мајкл Пол, виш соработник за безбедносна политика во Германскиот институт за меѓународни и безбедносни прашања, рече дека историјата ќе го открие овој нов нордиски сојуз како „една од најголемите грешки на Путин“.

„Ако војната во Украина постигна нешто, тоа е да ги усогласи Нордијците на безбедноста“, рече Пол. „Сакате да ги поделите вашите непријатели, а не да ги обедините против вас.

„Едно од главните прашања што се поставува во моментов е: Како да се браниме од напади врз критичната подморска инфраструктура?“, вели Марисол Мадок, аналитичар во Поларниот институт на Меѓународниот центар за научници Вудро Вилсон во Вашингтон.

„Немаше ниту еден случај на сериозни последици. Во овој момент, лекцијата што Русија ја учи е дека тие можат да се извлечат со тоа“.

И каде завршува оваа војна, хибридна или експлицитна? Во најлош случај, сегашната војна во Украина може да заврши со северен удар. Русија има 11 подморници способни да лансираат нуклеарно оружје со долг дострел; осум од нив се наоѓаат на полуостровот Кола.

Само поради оваа причина, Арктикот носи посебна тежина за глобалните лидери кои мора да размислат за ескалација до неговиот апсолутен хипотетички крај.

И покрај тоа, Пол нагласи дека арктичкиот конфликт од која било форма останува спротивен на интересите на Русија и е помалку веројатен отколку во другите делови на светот.

Сепак, тој предупреди да не се претпоставува дека Путин ќе постапи рационално. Ако тој е заглавен, додека НАТО се шири и украинските војници напредуваат, невозможно е да се знае како ќе одговори.

Но, останува фактот дека арктичките народи нема лесно да го заборават: остатокот од нејзината воена моќ е концентрирана на север.

„Путин направи голема грешка во Украина“, рече Пол. „Тој би можел да направи уште еден на Арктикот.

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените