10 Јули, 2020
0.0499

СКОПЈЕ СО НАЈМНОГУ ЗАРАЗЕНИ ВО ДРЖАВАТА: Чаир е на врвот меѓу скопските општини

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 29 Мај, 2020

Повторно се зголемува бројот на нови позитивни на Ковид - 19 во Македонија. 

Во земјава, Скопје со 239 активни случаи е град со најголем број заразени. На врвот е  Општина Чаир со 54, а зад неа се Сарај со 39 случаи, Гази Баба со 34 случаи, Аеродром со 29 случаи и Бутел каде се регистрирани 25, a Kaрпош и Центар по 9. 

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска побара Министерството за внатрешни работи да биде поактивно на терен и да ги казнува луѓето кои не ги почитуваат препораките од надлежните. 

Aко продолжи тенденцијата на голем број на позитивни случаи  од Ковид-19 не се исклучува можноста за повторно враќање на рестриктивни мерки, предупреди денеска премиерот Оливер Спасовски.

Денес е соопштено за нови 52 случаи. 

Утре завршува вонредната состојба и неизвесно е дали ќе биде продолжена. 

Можеби ќе ве интересира

(ФОТО) Новите автобуси на ЈСП од утрово пуштени во сообраќај

(ФОТО) Новите автобуси на ЈСП од утрово пуштени во сообраќај

Шекеринска: Со Јанева и Јовановски зборувавме за Законот за јавно обвинителство

Шекеринска: Со Јанева и Јовановски зборувавме за Законот за јавно обвинителство

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Колев за Фактор: Ќе ги намалиме даноците и придонесите, следува „ресет“ на системот

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Интервју Димитров: Ревизорите се прва порта за странските инвеститори

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Богојески: Изминативе 30 години се изнаслушавме безброј лажни ветувања од левичарите и десничарите

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Силјановска Давкова: Ни економија, ни образование нема ако нема костур наречен владеење на правото

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

Укинување на кабинетите на сите 7 министри без ресор, најави Заев

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Kaмпањата влегува во финишот, денес имаме 168 нови заболени од Ковид -19

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте

ДА НЕ СЕ ПАТУВА ВО МАКЕДОНИЈА: Белгија воведе забрана затоа што кај нас бројот на заболени расте