23 Март, 2018
0.1062

Сликата која ја одбележа 2016 - Тероризам, бегалски кризи, разнишана Европа, нова љубов меѓу САД и Русија

Објавено во: Анализа, Свет 31 Декември, 2016

Можеби сосема случајно но, оваа слика на која петте лидери на едни од најголемите светски сили во светот „мафтаат“ пред камерата, а само Ангела Меркел стои мирно ја отслика симболиката на светската политика во 2016-та. Од петте лидери, четворица им завршува мандатот или пак беа принудени да си поднесат оставки поврзани со клучни прашања. 

Британскиот премиер Дејвид Камерон мораше да си поднесе оставка откако самиот побара да се одржи референдум за прашањето дали Велика Британија треба да излезе од Европската Унија кој тотално го промаши. Брегзитот донесе голема неизвесност за европската економија, но и сомнеж дали ЕУ како политички концепт може да продолжи да постои со оглед на најавите за нови референдуми базирани на популистички движења.


Францускиот претседател Франсоа Оланд пак, се соочи со големи предизвици со повеќето терористички напади, а се чини дека токму поради лошото справување на безбедносните служби ја губи довербата од народот и има закана на функција да стапи кандидат од екстремната десница на следните избори.

Италијанскиот премиер Матео Ренци исто така си поднесе оставка откако референдумот за новите овластувања на владата да носи итни законски мерки за побрзи реформи во економијата и политичкиот систем во склад со ЕУ, не успеа. Сега и на Италија и се заканува можно одалечување од Брисел и дополнителна нестабилност на Стариот континент.

Своите последни потези во политиката ги влече и американскиот претседател Барак Обама кој сосема природно му завршува вториот и последен мандат во јануари, но се чини дека се за што се бореше изминатите 8 години како негово наследство во САД ќе биде погазено од страна на Доналд Трамп, новоизбраниот непредвидлив претседател кој е поблизок со Русија, а ќе им се спротистави на Кина и скапата политика на НАТО.

Единствено сигурна сега засега е Анкела Меркел која и натаму има добар рејтинг во Германија иако мигрантската прифатна политика и наштети на угледот. Со демохристијанската ЦДУ Меркел ќе мора многу понапорно да работи за да ја врати довербата но, се чини дека таа е последниот столб на „старата“ Европа и целиот проект на интеграција на ЕУ зависи од нејзината силна волја, па нема така лесно да се предаде.

Автор: Христијан Станоевиќ


Можеби ќе ве интересира

ДУИ ја има најзначајната енергетска компанија - Што работи МЕР?

ДУИ ја има најзначајната енергетска компанија - Што работи МЕР?

Сомнежот врз Ахмети од СЈО е знак за неговата лидерска позиција

Сомнежот врз Ахмети од СЈО е знак за неговата лидерска позиција

Зошто неуспешниот министер Саљији не му личи да биде херој?

Зошто неуспешниот министер Саљији не му личи да биде херој?

Како Путин го заврши шоуто „Претседателски избори 2018“

Како Путин го заврши шоуто „Претседателски избори 2018“

Предлог со предлог се избива - Што носи маневрот на МНР во спорот со Грција?

Предлог со предлог се избива - Што носи маневрот на МНР во спорот со Грција?

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Зошто Ципрас ќе си го чува Каменос во коалициска прегратка?

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Ципрас се плаши од криза со Турција, но уште се сили врз Македонија

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Како Путин ќе ја „ребрендира“ Русија?

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен

Мамка за Иванов: Потпиши го Законот па носи го на Уставен