01 Март, 2024
0.0267

СНЕГОТ ЈА ЗАТРУПА СЛОВЕНИЈА, ХАОС НА ПАТИШТАТА: Близу Љубљана измерени и над 70 сантиметри

Објавено во: Балкан 23 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Голем дел од Словенија е под дебела покривка под снег, на некои места дури и 70 сантиметри.

Обилен снег паѓа особено на Корошка и Целје, во северниот дел на Похорје, а на други места врне дожд. Во текот на вечерва, снегот посебно ја зафати североисточна Словенија.

Во Нова Васа на 30 километри јужно од Љубљана паднаа рекордни 72 сантиметри снег. Во Кочевскиот и Рибничкиот регион (северно и североисточно од Горски котар) наврна најмногу снег од 2018 година, јавува 24ur.si.

Сообраќаен хаос-зимското невреме во Словенија предизвика огромни проблеми во сообраќајот.

На крајбрежниот автопат од Љубљана кон Копер е затворена коловозната лента во правец на Копер поради сообраќајна несреќа кај Брезовица. Според полицијата, во несреќата учествувале два камиона, а еден од возачите е тешко повреден. Поради несреќата и снегот на крајбрежниот автопат имаше големи гужви.

На бројни патишта се создаде гужва и метеж. Полицијата напомена дека и утре ќе се бара голема внимателност на патиштата и дека е задолжителна зимска опрема, како и дека возењето треба да се прилагоди на временските услови.

Километарски колони камиони можеа да се забележат на граничниот премин Берган пред словенечката граница, кои исчезнаа при влегувањето во Шенген. Имено, бидејќи во Словенија се прогласени зимски услови, камионџиите на граница ги пречекала словенечката полиција. Со оглед на тоа што има забрана за минување на камиони со приколки и трактори со полуприколки во правец кон Љубљана, камионите застанаа во долга колона од десет километри.


Можеби ќе ве интересира

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

ЖЕНА ОД БАЛКАНОТ ПРАВЕЛА ТОРТИ НА ЦРНО ВО АВСТРИЈА И СПЕЧАЛИЛА 72.000 евра: На крај им падна во рацете а финансиска полиција

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци